Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdidin şüphelisi tutuklandı

İki ayrı soruşturmada şüpheli E.B'nin, "tehdit" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından tutuklanması istenmişti

Fotoğraf: İHA

Hrant Dink Vakfı'na yönelik ikinci tehdit içerikli mesajı gönderdiği gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli E.B. tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Hrant Dink Vakfına ikinci kez tehdit mesajı gönderilmesine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınıp adliyeye getirilen şüpheli E.B, savcılık ifadesinin ardından tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, şüpheli E.B'nin tutuklanmasına hükmetti. 

Söz konusu vakfa yönelik ilk tehdit mesajını gönderen ve 30 Mayıs'ta Konya'da yakalanıp İstanbul'a getirilen H.A. da 31 Mayıs'ta "tehdit" suçundan tutuklanmıştı.

Nöbetçi hakimliğe sevki edilmişti

Bu kişi hakkında ayrıca, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası öngörülen "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan da ayrı bir soruşturma açıldığı öğrenilmişti.

Savcılıkça bu soruşturma kapsamında ayrıca ifadesi alınan şüphelinin, bu suçtan tutuklanması talebiyle de nöbetçi hakimliğe sevki gerçekleşmişti.

Sevk yazısında yer alan ifadeler

Başsavcılıkça hazırlanan sevk yazısında, başlatılan soruşturma kapsamında şüpheli E.B'nin kendi ismindeki e-posta adresinden Hrant Dink Vakfı'nın e-posta adresine 30 Mayıs'ta tehdit içerikli mail attığının tespit edildiği belirtilerek, mailin içerik ve kapsamı itibariyle vakıf yöneticilerine yönelik gönderildiği, mağdurların bu tehdit mesajını yazan kişinin kim olduğunu bilebilecek durumlarının olmadığı ve bu hususun ancak resen başlatılan bir soruşturma sonucu ortaya çıktığının anlaşıldığı kaydedildi. 

E-posta yoluyla yapılan tehditlerin de nitelikli hal kapsamında yer aldığına dikkat çekilen yazıda, şüphelinin, "zincirleme şekilde kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması suretiyle, imzasız mektupla veya özel işaretlerle tehdit" suçunu oluşturduğu anlaşıldığından tutuklanması talep edildi.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU