Yerli otomobil fabrikasının ÇED raporu onaylandı

Yerli otomobilin üretileceği Bursa’daki fabrika için ÇED raporu aldığı açıklandı

Fotoğraf: AA

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından çalışmaları sürdürülen Türkiye'nin Otomobili yatırımı, Bursa'da kurulacak fabrika için gerekli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu olumlu olarak aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

TOGG'dan yapılan açıklamaya göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, "Elektrikli Otomobil Üretim Tesisi hakkında ÇED Yönetmeliği'nin 14. maddesi gereğince bakanlığımızca 'Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu' kararı verilmiştir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada şunları kaydedildi:

TOGG, Gemlik fabrikası inşaatı için gerekli olan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporunu olumlu olarak aldı.

Yıllık 175 bin adet üretim kapasitesi. Tamamı doğuştan yüzde 100 elektrikli 5 farklı model. 4 bin kişiye istihdam.Türkiye'mize hayırlı olsun!

Yılda 175 bin adet üretim kapasitesi ile kurulacak olan fabrika, toplam 22 milyar liralık yatırım ile hayata geçirilecek.

Doğrudan 4 bin, dolaylı 20 bin kişiye istihdam sağlayacak olan fabrika, tamamlanıp üretime geçtiğinde Avrupa'nın ilk geleneksel olmayan (bünyesinde içten yanmalı araçlar üretmeyen) elektrikli araç üreticisi olacak.

Üretimine öncelikle tüzde 100 elektrikli C segmentinde bir SUV'la modeliyle başlanacak.

Üretim daha sonra yüzde 100 elektrikli C Sedan, C Hatchback, B SUV ve C MPV modelleri ile devam edecek.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU