Marvel ve Star Wars’tan ırkçılık karşıtı paylaşım: Birlik olmalı ve sesimizi çıkarmalıyız

Star Wars ve Marvel Stüdyoları ABD’deki protestolara ilişkin açıklamada bulundu

Star Wars ve Marvel Stüdyoları’nın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda ABD’de devam eden Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir) protestolarına destek mesajı yayımlandı.

Screen Rant’ta yer alan habere göre Disney çatısı altındaki iki marka, protesto gösterilerine ilişkin şu mesajı yayımladı:

Irkçılığa karşıyız. Birlik olmayı destekliyoruz.Siyahi mesai arkadaşlarımızın, hikaye anlatıcılarımızın, yaratıcılarımızın ve tüm siyahi toplumun yanındayız. Birlik olmalı ve sesimizi çıkarmalıyız.
 


Son yıllarda Marvel da Star Wars da siyahi karakterleri yapımlarda daha fazla ön plana çıkarmak için adım atıyor.

Marvel, siyahi bir süper kahramana odaklanmış ilk filmi Black Panther’i 2018’de gösterime sokmuştu. Yapım, En İyi Film de dahil toplamda 6 dalda Oscar’a aday olmuştu.

Star Wars serisinin Disney devam üçlemesinde de John Boyega’nın canlandırdığı siyahi karakter Finn ana karakterlerden biri olarak öne çıkmıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ancak atılan adımların hala yeterli olmadığı ve siyahi temsil oranının daha fazla olması gerektiği yönünde eleştiriler sürüyor.

George Floyd’un trajik ölümünün ardından patlak veren protesto gösterilerine eğlence sektörünün pek çok farklı kesiminden destek mesajları geliyor.

ABD’li şarkıcılar Beyonce, Lady Gaga ve Rihanna, sosyal medya hesaplarından George Floyd’un öldürülmesinden sorumlu polislere karşı harekete geçilmesi konusunda talepte bulundu.

Bazı oyuncular protesto gösterilerine bizzat katılım sağladı. Örneğin aktör John Cusack yakın zaman önce Chicago’daki gösteriler sırasında polisin saldırısına uğradığına dair bir video yayımladı.

Öte yandan müzik endüstrisi de gösterilere kayıtsız kalmadı ve Black Out Tuesday protestosuyla bir günlük sessizliğe bürünerek tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

 

Independent Türkçe, Screen Rant

Derleyen: Sezin Bala

DAHA FAZLA HABER OKU