Kovid-19 araştırması: Virüs ameliyat sonrası ölüm riskini yükseltiyor

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre, Kovid-19’a yakalanan ve ameliyata giren hastalarda, ilk bir ay içindeki ölüm oranının ortalama yüzde 23,8 olduğu kaydedildi

Fotoğraf: Reuters

Yapılan bir araştırmada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalananların, ameliyat sonrası ölüm riskinin önemli ölçüde arttığı kaydedildi. 

Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi'nde görev yapan uzmanlar, 235 hastaneden Kovid-19 hastalığa yakalanmış 1128 hastanın verilerini inceledi.

Araştırmada büyük bölümünün Avrupa'da olduğu, Afrika, Asya ve Kuzey Amerika'dan 24 ülkeden veriler üzerinde çalışıldı.

Ölüm oranı 23,8

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırma, Kovid-19’şa enfekte olan ve ameliyata giren hastalarda, ameliyatı izleyen ilk bir ay içindeki ölüm oranının ortalama yüzde 23,8 olduğunu ortaya koydu. 

Uzmanlar, ameliyat sonrası ölüm oranının; tercihe bağlı ameliyatlarda yüzde 18,9, acil ameliyatlarda yüzde 25,6, apandisit veya fıtık gibi küçük operasyonlarda yüzde 16,3, kalça ya da kolon kanseri ameliyatı gibi büyük operasyonlarda ise yüzde 26,9 olduğunu hesap etti.

Erkeklerde ölüm oranı daha yüksek

Araştırmada ayrıca erkek hastalardaki ölüm oranının (yüzde 28,4) kadınlardan (yüzde 18,2) daha yüksek çıktığı, 70 yaş üzerindeki hastalarda bu oranın yüzde 33,7'ye yükseldiği, 70 yaş altındakilerde ise yüzde 13,9 olduğu görüldü. 

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan uzmanlardan Aneel Bhangu, "Normalde küçük veya tercihe bağlı ameliyatlar geçirmiş hastalarda ölüm oranının yüzde 1'in altında olmasını bekleriz. Ancak araştırmamız, Kovid-19 hastalarında bu ölüm oranlarının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Aslında bu ölüm oranları, salgından önce yüksek risk grubundaki hastalar için rapor edilenlerden bile büyük." değerlendirmesini yaptı. 

 

Independent Türkçe, Science Daily

DAHA FAZLA HABER OKU