İstanbul'daki kilise haçını söken şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Üsküdar’daki Ermeni Kilisesi'nin haçını söküp kırdığı ve kilisenin önündeki kaldırıma attığı gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli, adli kontrol şartıyla salıverildi

İstanbul'daki kilise haçını söken şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı / Fotoğraf: Twitter

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında kilise'nin haçını söktüğü gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli Mazlum D. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Şüpheli, savcılıktaki ifadesinin ardından hakkında, "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderildi.

Mazlum D. hakimlikteki ifadesinde, şeker hastası olduğu için çalışamadığını ifade ederek, daha önceki beyanlarında da belirttiği gibi bir anlık bir şey olduğunu, hastalığının etkisiyle yaptığını savundu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Gerçekleştirdiği eylemin altında herhangi bir neden olmadığını iddia eden Mazlum D., hiçbir kişi ya da yapıyla bağlantısının bulunmadığını, pişman olduğunu söyledi.

Savcılığın tutuklama talebini reddeden hakimlik, şüpheli Mazlum D.'yi adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Ne olmuştu?

Şüpheli Mazlum D.’nin "tehdit", "başkasına ait kimlik bilgilerini kullanma", "hakaret", "6136 sayılı kanuna muhalefet (Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun)", "hırsızlık" ve "mala zarar verme" suçlarından kaydının olduğu öğrenilmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, saldırıya tepki göstermişti.

Soysal medya hesabında “kiliselerimize saldırılar devam ediyor” diyen Paylan şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kiliselerimize saldırılar devam ediyor. Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisemizin haçı sökülüp yere atıldı. İktidarın nefret söylemleri, nefret suçlarını olağanlaştırıyor.”

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU