ABD’den lazer silahı hamlesi: Uçan insansız hava aracını "ışık hızıyla" yaktı

Hava araçlarını vurabilecek güçte tasarlanmış yüksek enerjili lazer silahının başarıyla test edildiğini ABD Donanması duyurdu

Pasifik Filosu tatbikattan kareler paylaştı (ABD Donanması)

Yeni açıklama yayımlayan ABD Donanması Pasifik Filosu, amfibi çıkarma gemisi USS Portland’da konuşlandırılmış katı hal lazeriyle havadaki insansız hava aracının imha edildiğini bildirdi.

Tatbikattan görüntüler ve fotoğraflar da yayımlanırken, güverteden ateşlenen lazer silahıyla vurulan insansız hava aracının yandığı görüldü.

Testin tam olarak nerede gerçekleştirildiğini açıklamayan ABD Donanması, tatbikatın 16 Mayıs’ta Pasifik Okyanusu’nda düzenlendiğini duyurdu.

Geminin kaptanı Karrey Sanders, “Bu yeni gelişkin güçle denizde savaşı yeniden tanımlıyoruz” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Silahın ne kadar güçlü olduğu da tam olarak açığa vurulmadı. Açıklamaya göre, lazer silahı özellikle insansız hava araçlarına ve silahlı küçük botlara karşı etkin.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, 2018’de silahın 150 kilovat gücünde olmasının beklendiğini ifade etmişti.

2017’de USS Ponce amfibi çıkarma gemisinin 30 kilovat gücündeki lazer silahının Basra Körfezi’nde denenmesini yerinde izleyen CNN International, silahın nasıl çalıştığı hakkında Yüzbaşı Cale Hughes’tan şu bilgileri almıştı:

Gelen nesneye devasa miktarda foton fırlatıyor. Rüzgar, mesafe ya da başka herhangi bir şey hakkında endişe duymuyoruz. Hedeflere ışık hızında yöneliyoruz.


Independent Türkçe, CNN International

DAHA FAZLA HABER OKU