Dahiliye Uzmanları Derneği Başkanı Hüsrevniya: İran'da vaka sayılarındaki tırmanış endişe verici

İran Dahiliye Uzmanları Derneği Başkanı Hüsrevniya, ülkede özellikle Huzistan gibi sağlık imkanlarının zayıf olduğu bölgelerin durumunun kötü olduğunu söyledi. İran’da can kaybı 7 bin 300’e yükseldi

İran'da vaka sayılarındaki tırmanış endişe verici / Fotoğraf: AFP

Vakalarda bir miktar artışın öngörülebilir olduğunu kaydeden İran Dahiliye Uzmanları Derneği Başkanı İrec Hüsrevniya, son günlerdeki koronavirüs (Kovid-19) vaka artışının endişe verici olduğunu söyledi.

Ülke genelindeki vakaların önemli bir kısmının Huzistan'da görüldüğüne işaret eden Hüsrevniya, "İran'da Kovid-19 hasta sayısındaki artış temel olarak salgının hızla yayıldığı Huzistan eyaletindeki vaka sayılarıyla ilişkili" dedi.

“Hükümet bölgelerdeki sağlığa önem vermiyor”

Huzistan eyaleti başta olmak üzere vaka sayılarının arttığı bölgelerdeki sağlık imkanlarının yetersizliğine de dikkati çeken Hüsrevniya, "Ekonomik sorunlar, düşük gelir ve düşük alım gücü de vaka sayılarının artmasının nedenleri arasında. Bununla birlikte hükümet de bu bölgelerdeki sağlığa çok fazla önem vermiyor” diye konuştu.

Hüsrevniya, ayrıca, salgının bazı bölgelerde daha geç yayılmaya başlamasının bugünkü tablonun ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olabileceğini belirterek, vakalarda artış görülen bölgelerde virüse karşı önlemlerin ciddiye alınmadığını ifade etti.

Günlük vaka sayısı yeniden 2 binin üstüne çıktı

İlk vakanın 19 Şubat'ta görüldüğü İran'da bir süre düşüşe geçen vaka sayıları ve can kayıpları, son günlerde yeniden artmaya başladı. 2 Mayıs'ta 802 olarak kaydedilen günlük Kovid-19 vaka sayısı, son birkaç gündür yeniden 2 binin üstüne çıktı.

Ülkede virüs nedeniyle şu ana kadar 7 bin 300 kişi hayatını kaybetti, enfekte olanların sayısı da 131 bini aştı. 

Salgın kaynaklı can kaybı 7 bin 300’e yükseldi

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, yaptığı açıklamada, Kovid-19 sebebiyle ülke genelinde 51 kişinin daha yaşamını yitirdiğini ve 2 bin 311 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Buna göre, ülkede salgın kaynaklı toplam can kaybının 7 bin 300'e yükseldiğini aktaran Cihanpur, toplam vaka sayısının ise 131 bin 652 olduğunu belirtti.

Sözcü, ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaletinde ise salgının yayılma hızının henüz durdurulamadığına dikkati çekti.

Virüse yakalanan hastalardan 2 bin 659'unun durumunun kritik olduğunu söyleyen Cihanpur, şu ana kadar iyileşen hasta sayısının ise 102 bin 276'ya ulaştığını kaydetti.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU