Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Ramazan Bayramı mesajı: Bu sene birlikte kutlayamıyoruz ama güç ve inançla birbirimize bağlıyız

Steinmeier, Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılara izin verilmemesi gerektiğini söyledi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Ramazan Bayramı mesajı / Fotoğraf: Reuters

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Steinmeier, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, bu yıl bayramın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gölgesinde kaldığını belirtti.

"Ramazan Bayramı'nız mübarek olsun” sözleriyle başlayan Steinmeier, “Sizler ve hepimiz için gelecek seneye bayramı tekrar birlikte kutlayabilmeyi diliyorum. Bu sene bayramı alışık olduğumuz gibi birlikte kutlayamıyoruz. Ama içten bir huzurla ve teselli sunan ve güç veren bir inançla birbirimize bağlıyız” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“İnsanların hayatını kurtarmak için sınırlama gerekliydi” 

Anayasanın din özgürlüğünü güvence altına aldığına dikkati çeken Steinmeier, "Ama yine de insan hayatını kurtarmak için insanların toplanarak buluşmalarına geçici olarak sınırlama getirmemiz gerekliydi. Bu sert kurallara uyan ve virüse karşı mücadelede ilk başarıları elde etmemize katkıda bulunan hepinize bugün şükranlarımı iletiyorum. Anlayışınız, sorumluluk bilinciniz ve sağduyulu davranışınız için teşekkürlerimi sunuyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"Ramazan, Hanau’da işlenen ırkçı terör saldırısının da gölgesinde kalıyor"

Mesajında Almanya'daki ırkçı saldırılara da değinen Steinmeier, Ramazan Bayramı'nın Hanau’da işlenen ırkçı terör saldırısının da gölgesinde kaldığını vurguladı.

Steinmeier, Hanau'daki saldırıda ırkçı kin duygusunun gözünü kör ettiği failin kurbanları arasında birçok Müslüman olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Saldırı beni derinden sarstı. Saldırı barışçıl ve birlikte yaşamımıza, bu ülkede birbirimizle paylaştığımız tüm değerlere bir saldırıydı. İnsan onuruna saygıya, hoşgörü ve çeşitliliğe, inanç özgürlüğüne bir saldırıydı. Cumhurbaşkanı olarak toplum olarak her türlü ırkçı kışkırtmaya karşı kararlı bir şekilde karşı koymak için çalıştığımdan emin olabilirsiniz. Kin ve dışlamaya, Müslümanlara ve camilere şiddetli saldırılara tahammül etmemeliyiz, buna izin vermemeliyiz. Bu her birimizin görevidir. Ve devletin görevi, sizi korumaktır."

 

Indedendent Türkçe, AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU