Plastik koruyucunun altına bikini giydiği için ceza alan Rus hemşireye modellik teklifi

Kıyafet yönetmeliğini ihlal ettiği gerekçesiyle uyarı cezası alan hemşireye meslektaşları ve doktorlar destek verdi

Koronavirüs vakalarının hızla arttığı Rusya'da sağlık çalışanlarının yaşadığı ekipman sıkıntısına yönelik daha önce de haberler medyaya yansımıştı (Sağdaki: Sergey Butry, Soldaki: VK)

Rusya’da bir hastanede koruyucu kıyafetinin altına giydiği bikiniyle görüntülenen hemşireye uyarı cezası verilmesinin ardından doktorlar, sağlık çalışanları ve siyasetçilerden disiplin cezasının kaldırılması yönünde destek yağdı.

Doktorlar ve diğer sağlık çalışanları Tula Bölgesel Klinik Hastanesi’nde, koronavirüs koğuşlarında koruyucu kıyafetin altına giyilecek ekipman eksikliği yaşandığını söyledi. 

Rus iç çamaşırı firmasından modellik teklifi

Öte yandan Tula News'un haberine göre Rus bir iç çamaşırı markası hemşireye modellik teklif etti. Daily Mail'in haberine göre, Miss X kadın iç çamaşırı markasının yöneticisi Anastasia Yakusheva, “Tula’daki hastanede çalışan hemşirenin markamızın modeli olmasını istiyoruz” dedi. 

Deneme amacıyla birkaç dizi özel yeni ürünü teslim etmeye hazırız ve gelecekte onunla senelik bir anlaşma yapmayı planlıyoruz.

Ayrıca hastaların hastane koğuşlarında çalışanların fotoğraflarını çekmesini önlemek için bir kampanya da başlatıldı. 

Şeffaf bir koruyucu kıyafetin altına yalnızca bikini giydiği görülen hemşirenin iki fotoğrafı sosyal medyada viral hale gelmişti. Fotoğrafların erkeklerin bulunduğu koğuşta bir Kovid-19 hastası tarafından çekildiği belirtildi. 

Ryazan Devlet Tıp Üniversitesi’nde eğitim gören hemşire, tıbbi giyim gerekliliklerine uymaması nedeniyle uyarı cezası almıştı. 

Hemşirenin olaya dair şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadığı ifade edildi. 

Siyasetçilerden, doktorlardan ve hemşirelerden destek

Hemşirenin daha önce hastane yetkililerine koruyucu kıyafetin “yaktığını” ve ne kadar şeffaf olduğunu fark etmediğini söylediği aktarıldı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Meslektaşlarının ayrıca koruyucu kıyafetin altına giymek için uygun önlüğün sağlanmadığını söylediği belirtildi. Bahsi geçen her iki ekipmanın da virüse karşı koruma sağlamak açısından çok ince olduğu ifade edildi. 

Tula Hastanesi yetkilileri, hemşireye karşı kıyafet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle disiplin cezası uygulayacaklarını belirtmişti. Cezanın ne olacağına dair herhangi bir bilginin verilmediği aktarıldı.

Komsomolskaya Pravda gazetesine konuşan meslektaşlarından birinin,”Şu an büyük bir baskı altında. Şoke olmuş durumda ve işini tamamen kaybetmekten korkuyor” dediği ifade edildi. 

 

tula news.jpg
Meslektaşlarının 23 yaşındaki hemşireye destek verdiği aktarıldı (Tula News)

 

Ülkenin koronavirüse karşı uyguladığı adımları eleştiren Rusya Doktorlar Birliği’nin başkanı Dr. Anastasia Vasilyeva, hemşirenin cezasına itiraz ederek kararın değiştirilmesini önerdi. 

Vasilyeva, “Kıyafetlerin standartlara uymaması yönetimin sorunu, hemşirenin değil” dedi. 

Fotoğrafta hemşirenin plastik bir önlük giydiği görülüyor. 

Bikinisine değil, önlüğünün gerekli standartları karşılamamasına dikkat çekmeliyiz. Herşeyden önce bu kıyafetler plastik olmamalı. Tamamen farklı bir materyalden yapılması gerekirdi. Herhangi bir kuralı ihlal etmedi.

Hastanede çalışan hemşirenin meslektaşlarından bir diğeri olayın, koruyucu kıyafetin altına giyilecek tıbbi kıyafetlerin eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. 

 

tulskie.jpg
Meslektaşları hemşirenin tıbbı ekipman yetersizliği nedeniyle bikini giymek zorunda kaldığını söyledi (Tulskie Novosti)

 

Aynı hastanede çalışan hemşire Oksana Drybo, olayın neden gerçekleştiğinin anlaşılmasının önemli olduğunu söyledi. 

Eski boksör ve milletvekili Nikolay Valuyev, hastalara hemşireye destek amacıyla yetkililere yazması yönünde çağrıda bulundu. 

Bir diğer siyasetçi Vitaly Milonov, “Hemşireye karşı herhangi bir disiplin cezasının uygulanmamalı. Ortada kötü bir niyet yok. Eminim kendisi de utanmıştır” ifadelerini kullandı. 

 

Independent Türkçe, Tula News, Daily Mail

DAHA FAZLA HABER OKU