Davutoğlu’ndan Başbakanlık dönemine dair açıklama: Mehmet Dişli son anda emekli edilmedi

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden biri olan Dişli hakkında açıklama yaptı

Fotoğraf: AA

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık dönemine dair Akit TV’de açıklamada bulundu.

Davutoğlu, Başbakan olarak başkanı olduğu 2015 yılı Yüksek Askeri Şûrası’nda (YAŞ) 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kilit isimlerinden biri olarak adı sıkça anılan eski Tümgeneral Mehmet Dişli’nin MİT’ten gelen raporlar doğrultusunda emekli edileceğini, ancak kararın son anda uygulanmadığını açıkladı.

Davutoğlu, Dişli için MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da emeklilik talebine katıldığını ancak bu olayın gerçekleşmediğini vurguladı.

Akit TV’de soruları yanıtlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra üstlendiği Başbakanlık görevi sırasında, halen tutuklu olan Dişli’nin tasfiye edilmesi kararının nasıl uygulanmadığını şu ifadelerle anlattı:

2015 YAŞ’ına giderken MİT Müsteşarı titiz bir çalışma ile liste sundu. Bunların tasfiyesini iki kademeli olarak yapalım dedik. O dönem sayın Hulusi Akar ve sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek bunların iki kademeli tasfiyesini öne aldık. Bir grubu şimdi, diğer grubu sonra… Mesela Mehmet Dişli’nin kesinlikle emekliye sevk edilmesi konusunda ben de MİT Müsteşarı da çok ısrarcı olduk. Bunu MİT’ten gelen bir rapor üzerine söyledim. Ve son geceye kadar da Dişli’nin emekliye sevki söz konusuydu. Son gece kanaat değişti. Ama bu kanaat benim sebebimle değişmedi. Bu devlet şeyi ile… Girmek istemem detayına… Ama şu bilinsin ki ben FETÖ’ye karşı tek bir FETÖ mensubu kalmayınca kadar mücadele kararlığı gösterdim.

Mehmet Dişli kimdir?

Dişli, 15 Temmuz darbe girişimine kadar tümgeneral rütbesiyle Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanıydı.

Darbe girişimi sonrası açılan davada 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Dişli 2018'de büyükelçi olarak atanan eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi.

“Poz veren Bahçeli’dir”

Davutoğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için "Ben Bahçeli'ye koalisyon için gittiğimde önüme koyduğu ilk maddelerden birisi 17-25'ten aklansınlar sonra konuşalım olmuştu. Saatini 17:25'e ayarlayıp o saat önünde Can Dündar ile poz veren de Sayın Bahçeli'dir" açıklamasında bulundu. 

“Darbe tehdidi var mı?” sorusuna yanıt

“Bir darbe tehdidi var mı?” sorusuna Davutoğlu, “Onu Cumhurbaşkanı'na soracaksınız. Bu soruları bana bu kadar rahatlıkla sorduğunuz göre ümit ederim Cumhurbaşkanı'na da sorarsınız. Bir gün davet edin, bu açıklıkta sorabilirseniz, ben de dinlemek isterim' yanıtını verdi.

Davutoğlu, “Yarın bir darbe teşebbüsü olursa yerimiz seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, seçilmiş Meclis'in yanındadır. Kimsenin bir tereddütü olmasın' ifadesini tekrarladı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU