Mal varlıklarına tedbir konan Esad'ın iş adamı kuzeni: Milyonlarca dolar vergi ödemesi yetmedi

Esad’ın, bir zamanlar kendini destekleyenler arasında yer alan iş adamı kuzeni Rami Makhlouf’a baskısı devam ediyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, bir zamanlar kendini destekleyenler arasında yer alan iş adamı kuzeni Rami Mahluf'a baskısı devam ediyor.

Kuzeni ile yaşadığı vergi krizini tırmandıran Esad, Mahluf'un varlıklarına el koyma kararı aldı.

Rejim, Suriye ekonomisinin büyük bir kısmını kontrol eden ve "dolandırıcılık kampanyası" yürütmekle suçladıkları Mahluf ile eşi ve çocuklarının mal varlıklarına el koydu.

Mahluf'tan yeni video: Milyonlarca dolar yetmedi

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İş adamı Rami Mahluf, Esad rejimi tarafından vergi kaçakçılığı ile suçlanmasının ardından sosyal medya hesabından yeni bir video yayınladı.

Suriye'deki mobil şebeke sağlayıcısı Syriatel şirketinin başkanlığından istifa etmesini istediklerini söyleyen Mahluf, "Milyonlarca dolar vergi ödemesi yetmedi, benim istifamı da istiyorlar" dedi.

Bitkin ve üzgün olduğu görülen Mahluf, "Şirketin genel müdürlüğünden beni atmaya çalıştılar. Şirketten ve ülkemizden vazgeçemem. Savaşta bile vazgeçmedim" ifadelerini kullandı.

Olayların son bulmadığını sözlerine ekleyen Esad’ın kuzeni, "Kim bilir ne olacak. Vergi adı altında çok para istediler ve bunlar yasal vergiler değil. Biz bütün yasalara uyuyoruz. Bunlar yasadışı talepler olmasına rağmen ülkemize yardım olması için ödemeyi kabul ettik. Şirketimizin çalışma şekline baskı uyguluyorlar, ortaklıklarımıza bile karışıyorlar" dedi.

Mahluf, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Her gün yeni kararlar alıyorlar, Kazandığımız paradan devlette yüzde 20 ödüyorduk, şimdi ise bunun yüzde 50’ye arttırılmasını istediler. Bu şekilde olmaz. Ülke ekonomisi bu kararlar yüzünden daha da kötüleşiyor. Bu kararlar yüzünden bütün Suriyeli iş adamları ülkeden kaçtı. Bizim şirketimiz uzun zamandır Suriye ekonomisi için çok önemli. Suriye hazinesine ciddi anlamda katkı sağladık. Bugün ise 6 bin 500 çalışanımız var ve 18 bin müşteriye hizmet veriyoruz. Şirketimiz en önemli şirketlerden biri ama bu şekilde devam ettikçe sadece şirketimiz değil bütün ülkenin ekonomik durumu daha da zor olacak"

Çalışanlarından özür diledi

Mahluf, "Görevi askıya alınan bütün çalışanlar ve ailelerinden özür diliyoruz. Çok çabaladık ama yenildik. Yetkililerin talepleri incelemeyi denedik. Bu zararların tek suçlusu işlerimizin askıya alınması kararını veren yetkililer" ifadelerini kullandı.

 

İHA

DAHA FAZLA HABER OKU