Afrika’da koronavirüs kaynaklı can kaybı artıyor: Mısır ilk, Cezayir 2’nci sırada

Afrika'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 764’e çıktı. Madagaskar’da ilk ölüm gerçekleşti

Afrika’da koronavirüs kaynaklı can kaybı artıyor / Fotoğraf: AP

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (Africa CDC) verilerine göre, kıta genelinde koronavirüs (Kovid-19) salgın vaka sayısı son 24 saatte 3 binden fazla artarak 84 bin 586’ya yükseldi.

Koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı 32 bin 477’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 764’e ulaştı.

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Mısır'da 630, Cezayir'de 548, Güney Afrika'da 264, Fas'ta 192, Nijerya'da 182, Kamerun'da 139, Sudan'da 105’e yükseldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Vaka sayısının en yüksek olduğu ülkeler Güney Afrika, Mısır, Fas, Cezayir, Gana, Nijerya ve Kamerun oldu.

Madagaskar’da ilk can kaybı yaşandı

Doğu Afrika ülkesi Madagaskar'da, salgın kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Toamasina kentindeki bir hastanede koronavirüs tedavisi gören 57 yaşındaki otopark görevlisi hayatını kaybetti.

Son 24 saatte 24 kişide tespit edilmesiyle vaka sayısının 189'a çıktığı ülkede, hastalığa yakalanan 114 kişi ise iyileşti.

Madagaskar hükümeti, sağlık olağanüstü halini, ülke genelinde 16 Mayıs'tan itibaren 15 gün daha uzattı.

Koronavirüs hastaları için şifalı otlardan karışım geliştirildi

Öte yandan Madagaskar Uygulamalı Araştırma Enstitüsünde görevli bilim insanları, sıtma tedavisinde kullanılan artemisia bitkisi (pelin otu) ve ülkedeki birçok şifalı otun karışımından oluşan, "Covid Organics"i geliştirmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bazı bitkisel ilaçlar ve geleneksel tıbbın, Kovid-19'un belirtilerini hafiflettiğini kabul etmiş ancak bu maddelerin hastalığı önlediği ya da iyileştirdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını açıklamıştı.

DSÖ Afrika Direktörlüğü, geçen hafta bitkisel karışıma ilişkin, Madagaskar ile iletişime geçtiklerini bildirmişti.

 

Indepedent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU