AB'nin Irak Büyükelçiliğine LGBTİ bayrağı çekildi: Bağdat'tan kınama geldi

Irak Meclis Başkan Yardımcısı Beşar Haddad, eyleme sert tepki gösterip ivedi şekilde bayrağın indirilmesi ve halktan özür dilenmesi çağrısı yaptı

Fotoğraf: Twitter

Irak'ta ilk defa Avrupa Birliği (AB) Büyükelçiliği tarafından, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü dolayısıyla büyükelçilik binasında LGBTİİ bayrağı göndere çekildi.

AB'nin Irak Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından LGBTİ bayrağının göndere çekildiği fotoğrafla birlikte, "Kanada ve İngiltere'nin Irak büyükelçilikleriyle birlikte 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü ve LGBTİ farkındalığı için bayrağı göndere çekiyoruz" ifadeleri kullanıldı. 

Irak Meclisi Başkan Yardımcısı Beşar Haddad, resmi bir kurum tarafından LGBTİ bayrağının göndere çekilmesine sert tepki gösterip eylemi kınadı. 

Haddad, yaptığı yazılı açıklamada, bayrağın dikilmesini sorumsuz ve gayriresmi bir şekilde tanımlayarak, bu davranışla Irak'ın dini ve toplumsal değerlerine ilişkin kırmızı çizgilerin ihlal edildiğini kaydetti.

ırak-2.jpg
Fotoğraf: Twitter

 

"En kısa zamanda o bayrağın indirilmesi gerekiyor"

Söz konusu bayrak eylemiyle Bağdat halkının hislerinin incitildiğine dikkati çeken Haddad, "En kısa zamanda o bayrağın aşağı indirilmesi, özür dilenmesi ve bir daha yaşanmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Haddad, "Ülkemizde LGBTİ bayrağının göndere çekilmesine izin vermiyoruz. Irak Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlar olayın takibinde kalmalılar." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Dışişleri: Sosyal normlar ve ahlak kurallarına ters düşmekte

Irak Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili olarak, "Bu durum, tüm semavi dinlerin yücelttiği ahlaki değer ve ilkelerin yanı sıra Irak'taki sosyal normlar ve ahlak kurallarına ters düşmekte ve dini duyguları provake etmektedir." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Irak'taki tüm diplomatik temsilciliklere, ülkede yürürlükte olan kanunlara uymaları ve diplomatik normlar ile Irak toplumunun değerlerine riayet etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Irak'taki Sünni Vakfı da yaptığı açıklamada, söz konusu büyükelçiliklerde LGBT bayrağı çekilmesini kınadı.

Açıklamada, "AB, İngiltere ve Kanada büyükelçiliklerinin Irak topraklarında LGBT bayrağı dalgalandırarak sergilediği sorumsuz ve ahlaksız davranışı en ağır şekilde kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

Bu davranışın, Irak halkı, İslam dini ve ahlak değerlerine yapılmış bir saldırı olduğu kaydedildi.

Iraklı bazı milletvekilleri ile siyasi parti liderleri de olaya tepki gösterdi.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU