Çavuşoğlu: Yurt dışında, koronavirüsten dolayı 507 Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yurt dışındaki vatandaşlarının tahliyelerinin sürdüğünü belirterek, “110 ülkeden 65 binden fazla vatandaşımızı ülkemize getirdik” dedi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akit TV’de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gerçekleştirilen tahliyeler ve yurt dışındaki vatandaşların durumuyla ilgili bilge veren Çavuşoğlu, "7 milyona yakın vatandaşımız yurt dışında yaşıyor. Bugün itibariyle 507 vatandaşımız vefat etti. 400'den fazlasının cenazelerini ülkemize getirdik. Bazılarının oralarda defnedilmesi istendi, bazılarının işlemleri devam ediyor" dedi.

Yurt dışında bulunan ve Türkiye'ye dönmek isteyen Türk vatandaşlarının tahliyesinin de devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, "110 ülkeden 65 binden fazla vatandaşımızı ülkemize getirdik" diye konuştu.

"Vatandaşların tahliyeleri devam ediyor"

Kazakistan'dan 300 Türk vatandaşının bugün THY ile Türkiye'ye getirilmesini sağlayacaklarını aktaran Çavuşoğlu, bu akşam saatlerinde Dominik Cumhuriyeti'nden kalkacak bir uçağın da bölge ülkelerindeki Türkleri getireceğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Küba'dan 9, Jamaika'dan 9, Bahamalar'dan 3, Cayman Adaları'ndan 3 kişinin Dominik'e götürüleceğini ve buradan kalkacak uçakla Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Çavuşoğlu, aynı uçakla Bulgaristan, Romanya ve Azerbaycan vatandaşlarının da getirileceğini söyledi.

Afrika veya Latin Amerika gibi bazı yerlerde katı karantina kuralları ya da güvenlik gibi nedenlerle bu ülkelerdeki Türklerin getirilmesinde güçlükler yaşandığını kaydeden Çavuşoğlu, "Getiremediklerimizle de tek tek ilgileniyoruz. Misyonlarımıza ilave ödenek gönderdik." dedi.

Çeşitli ülkelerde 500 Türk tedavi altında

Yurt dışında 500 Türk vatandaşının çeşitli ülkelerdeki hastanelerde koronavirüs tedavisi gördüğü belirten Çavuşoğlu, Türk misyonlarının bulundukları ülkelerde tedavi gören vatandaşlarla sürekli ilgilendiklerini belirtti.

79 ülkenin talepleri karşılandı

79 ülkenin yardım talebinin karşılandığını ifade eden Çavuşoğlu, "Hiçbir ülkeden hibe anlamında bir talepte bulunmadık, ihtiyaç da duymadık" dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU