Irak, hava savunma sistemi almakta ısrarlı: ABD vermezse Rusya’dan S-400 alırız

Irak, hava sahasının güvenliği için ABD'nin savunma sistemi kurmaması halinde Rusya'dan S-300 veya S-400 satın alacağını açıkladı

Irak, hava savunma sistemi almakta ısrarlı / Fotoğraf: Reuters

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza el-Haydar yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkesi için hava savunma sistemi temin etmemesi durumunda Irak'ın olası dış saldırılardan korunması için Rusya'dan S-300 veya S-400 hava savunma sistemi satın alınacağını söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Haydar, ülkede askeri üsleri ve askerleri bulunan ABD'nin Irak'a hava savunma sistemi temin etmemesi halinde bu sistemi Rusya'dan satın almaya çalışacaklarını aktardı.

“Egemenliğin korunması için hava savunma sistemi gerekli”

Ülkenin hava sahasına yönelik ihlallerin yaşanmaması ve egemenliğinin korunması için Irak'ın hava savunma sistemi kurması gerektiğinin altını çizen Haydar, "ABD'nin devre dışı olan hava savunma sistemi mevcut. Bunun yanında menzili 20 kilometre olan Rus sistemi de bulunuyor ancak o da devre dışı" şeklinde konuştu.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu tarafından daha önce yapılan açıklamada, Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminin satın alınması konusunda Moskova ile müzakerelerin başlatıldığı duyurulmuştu.

Irak'ın Moskova Büyükelçisi Aydar Mansur Hadi de, 15 Mayıs 2019'da Moskova'da düzenlediği basın toplantısında, "Irak hükümeti kararını verdi. S-400’leri almak istiyorlar ancak bu konuda henüz bir yol haritası yok" ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU