Babacan: Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez

"3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü" dolayısıyla paylaşım yapan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “91 gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor” ifadelerini kullandı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan,  "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü" dolayısıyla sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Babacan, Twitter mesajında özgür basının demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biri olduğunu, bunun doğrudan ya da dolaylı şekilde kısıtlanmasının, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

"Ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür"

Ali Babacan sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

Özgür basın, demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biridir. Basın özgürlüğünün doğrudan veya dolaylı olarak kısıtlanması, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır.

 

"Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada"

91 gazetecinin, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutularak, yazmalarının engellendiğini ifade eden DEVA PArtisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye'nin 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunduğunu belirtti. 

Bu durumu demokrasi ve özgürlükler adına "büyük bir utanç" olarak niteleyen Babacan, "Basının görevini bağımsız, tarafsız ve cesurca yapabilmesi için gerekli olan tüm şartları birlikte oluşturacağız. Gizleyecek bir şeyleriniz yoksa özgür basından korkmayın. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun. Özgür basının yaşadığı sorunların #DevasıVar" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

 

DAHA FAZLA HABER OKU