Öldüğü iddia edilen Kuzey Kore lideri fabrika açılışı yaptı

Öldüğü iddia edilen Kuzey Kore lideri gübre fabrikası açılışına katıldı. Kim Jong-un’un kurdele keserken çekilen fotoğrafları servis edildi

Fotoğraf: AA

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'da yer alan habere göre, son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı ve öldüğü yönünde söylentiler ortaya çıkan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un gübre fabrikasının açılışını yaparken fotoğrafları yayımlandı.

Başkent Pyongyang'daki gübre fabrikasının açılışına katılarak kurdele kestiği görülen Kuzey Kore liderine küçük kız kardeşi Kim Yo-jong ve Kuzey Koreli üst düzey yöneticilerin eşlik ettiği fotoğraflarda yer aldı.

Kim Jong-un'un 20 gün sonra ilk kez kamuoyunun önünde görüldüğü belirtilen haberde “Kuzey Kore'nin 36 yaşındaki lideri, ülkede kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Suncheon şehrinde düzenlenen bir gübre fabrikasının açılış törenine katıldı” bilgisi paylaşıldı.  Kuzey Kore liderinin aşılış törenende çekilen fotoğrafları da servis edildi.  

 

20200502_2_42211082_54457106.jpg
Fotoğraf: AA

 

Başkent Pyongyang'daki açılıştan fotoğraflar da servis edildi. Fotoğraflarda Kuzey Kore liderine kız kardeşi Kim Yo-jong ve üst düzey yöneticilerin de eşlik ettiği görüldü. 

Öldüğü iddia edilmişti

Kuzey Kore lideri Kim hakkında son haftalarda sağlığının yerinde olmadığı veya öldüğü yönünde söylentiler ortaya atılmıştı.

Kim'in durumu hakkında tavsiyede bulunmak üzere bir grup Çinli doktorun bu ülkeye gittiği ileri sürülmüş, Kuzey Kore liderinin 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu yönünde haberler çıkmıştı.

 

20200502_2_42211082_54457105.jpg
Fotoğraf: AA​​​​​​​

 

Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurmuş, bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmamıştı.

Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması, sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump da Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında iddialara ilişkin, "Bu konuda bir fikrim var ama size şu an söyleyemem. Onun iyi olmasını diliyorum. Çok da uzak olmayan bir gelecekte, Kim'den bir haber alabiliriz." ifadelerini kullanmıştı.

 

 AA

DAHA FAZLA HABER OKU