Irak’ta koronavirüs önlemi: 20 binden fazla mahkum serbest bırakıldı

83 kişinin hayatını kaybettiği Irak'ta yeni tip koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında cezaevlerinde bulunan 20 binden fazla mahkum serbest bırakıldı

Irak’ta koronavirüs önlemi: 20 binden fazla mahkum serbest bırakıldı / Fotoğraf: Reuters

Çin Vuhan merkezli yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor.

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 656 bin 391'e yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 185 bin 186'ya ulaştı.

Koronavirüse karşı önlemler kapsamında ABD, İran, Bahreyn ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke 10 binlerce mahkumu serbest bıraktı.

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Irak’ta da 20 binden fazla mahkum salgına karşı önlemler kapsamında serbest bırakıldı.

Irak Yüksek Yargı Konseyi Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Koronavirüs salgınına karşı oluşturulan Kriz Masası'nın kararı ve Yüksek Yargı'nın talimatı doğrultusunda şu ana kadar cezaevlerinde bulunan 20 bin 40 mahkum serbest bırakıldı" ifadesi kullanıldı.

83 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti

Sağlık ve Çevre Bakanlığı'nın dünkü açıklamasında, ülke genelinde koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 83'e vaka sayısının ise bin 631'e ulaştığı bildirilmişti.

Kriz Masası tarafından alınan karara göre ülkede ramazan ayı süresince 19.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 

Sokağa çıkma yasağı bulunmayan saatlerde, sağlık kurallarına bağlı kalmak kaydıyla iş yerleri, fabrika ve atölyelerin açılmasına izin verilecek.

Eğitim kurumları, ibadethaneler, kahvehaneler, spor sahaları, alışveriş merkezleri ve düğün salonları ise kapalı kalmaya devam edecek. Her türlü toplu oturum ve taziye merasimlerine yönelik yasak da sürecek.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU