Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşı bulunmazsa yaşlılar için tecrit 2021’e kadar sürebilir

Ülkelerini sarsan sağlık kriziyle baş etmeye çalışan AB üyeleri, üzerinde anlaşmaya varılan kurtarma paketini bekliyor

İtalya, İspanya ve Fransa'da koronavirüsten ölenlerin sayısı toplamda 50 bine yaklaştı (AFP)

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında enfekte sayısı artmaya devam ederken Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yaşlı vatandaşlarını yıl sonuna kadar tecrit altında tutmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Deutsche Welle’in haberine göre Alman Bild gazetesine konuşan Von der Leyen, “Bunun zor olduğunu ve tecridin bir yük olduğunu biliyorum ancak bu bir ölüm-kalım meselesi, disiplinli hareket etmek ve sabırlı olmak zorundayız. Çocuklar ve gençler, yaşlılara ve daha önce sağlık sorunları olanlara kıyasla hareket özgürlüğüne daha erken kavuşacak” dedi.

Avrupa’daki laboratuvarlardan aşı haberinin yakında geleceğini umduğunu da ifade eden Avrupa Komisyonu Başkanı, “Bir aşı olmadan yaşlılarla teması mümkün olan en yüksek seviyede sınırlamak zorundayız” diye konuştu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan koronavirüs salgını İtalya, İspanya ve Fransa başta olmak üzere Avrupa’da on binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olurken AB kurumlarının krizi yönetmede başarısız kaldığı eleştirileri sıkça gündeme gelmişti.

Yaşadığı sağlık krizinin yanı sıra ekonomisi de ağır darbe alan İtalya, AB’nin zor günlerinde yanında olmamasına tepki göstermiş, hatta öfkeli bazı İtalyan vatandaşlar AB bayrağı yakmıştı.

Gerginliğin sürdüğü sırada AB Konseyi Başkanı Charles Michel cuma günü yaptığı açıklamada salgınla ilgili 23 Nisan’da liderler zirvesi düzenleneceğini ve kurtarma paketinin görüşüleceğini belirtmişti.

Guardian’ın aktardığı habere göre Michel, “Avrupa Birliği ülkelerini, işçileri ve işletmeleri korumak için yarım trilyon euro’dan fazla ödenek mevcut. Bu benzersiz paketle birlikte krizin yükünü beraber omuzlayacağız. Bu uzlaşı, hızlı bir şekilde rahatlama sağlanmasını hedefliyor. Güçlü bir ekonomik toparlanmanın temelini atma zamanı geldi” diye konuşmuştu.

Gazete ayrıca, üzerinde anlaşmaya varıldığı kaydedilen kurtarma paketi nedeniyle Fransa ve Hollanda arasında açıkça çatışma yaşandığını aktarmıştı.

 

Independent Türkçe, Deutsche Welle, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU