Mike Tyson'ın yüzündeki dövmenin sırrı ne?

Tyson'ın eski antrenörü kötü şöhretli yüz dövmesinin gerekçesini açıkladı

Mike Tyson daha önce bir gorille dövüşmek için bakıcısına para teklif ettiğini açıklamıştı (Reuters)

Mike Tyson'ın eski antrenörü, ağır sıklet boks efsanesinin kariyerinin son yıllarında dövüşmekten kaçınmak için yüzüne kötü şöhretli kabile dövmesini yaptığı yönünde şaşırtan suçlamalarda bulundu.

53 yaşındaki Tyson boks tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ağır sıklet boksörlerinden biri kabul ediliyor.

WBA, WBC ve IBF kemerlerini kazanan ilk ağır sıklet boksör Tyson daha sonra da çizgisel (lineal) şampiyon (ilk olarak belirli bir ağırlık sınıfının tartışmasız şampiyonu ve sonrasında da onu yenenler tarafından taşınan unvan -ed.n.)oldu.

Kariyerinin sonlarında, 2002'de Lennox Lewis tarafından mağlup edildikten sonra, Tyson'ın Şubat 2003'te vatandaşı Clifford Etienne'le müsabakaya çıkması planlanmıştı. Ne var ki Tyson dövüşten sadece birkaç gün önce Las Vegas'ta bir kabile dövmesi yaptırmaya karar verdi ve bundan kısa bir süre sonra dövüşten çekildi.

Ve eski antrenörü Jeff Fenech, Tyson'un dövme yaptırmak için idmana gelmediğini görünce şaşkına döndüğünü, eski şampiyonun dövüşten çekilme kararı karşısında da büyük hayal kırıklığına uğradığını itiraf etti.

 

a.jpg

Tyson dövmeyi planlanan müsabakasından kısa süre önce yaptırmıştı​​​

 

Fox Sports'a konuşan Fenech, “İlk izlenimimde hayatımda hiç dövme yaptırmamış olsam da bir hafta içinde bir dövüşe katılacağımızı düşündüm ve bir dövme yaptırırsanız dövüşemezsiniz çünkü kabuk bağlar ve bu durumda dövüşmek sağlıklı olmaz" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Fenech, “Oturup konuştuk ve gerçekten de dövüşmek istemiyordu ve hazırlıklı değildi ve dövmeyi yaptırmasının nedenlerinden biri de buydu. Bir saatlik iyi bir konuşmadan sonra o gece evden çıktığımda gözyaşları içindeydim. Gittim ve oldukça umutsuz olduğum için bir otelde kaldım. Vegas'ta sekiz hafta boyunca evden uzakta onu dövüşe hazırlıyordum ve bir otelde kaldım, ilk uçakla aileme döndüm çünkü benim önceliğim buydu" diye devam etti.

Dövüş hızla ertesi haftaya alındı ve Tyson ilk rauntta nakavtla kazandı. Fakat Fenech onu zafere taşımak için orada değildi.

Antrenör o müsabakayı, “Bir hafta sonra Clifford'la dövüşüp bir rauntta nakavt etti ve ben üzülmüştüm. Kazandığı için Mike adına mutluydum ama onu sekiz hafta boyunca çalıştırdığım ve bu zaferin bir parçası olmadığım için mutsuzdum” diye anlattı.

Tyson daha sonrasında profesyonel boks kariyerinde iki kez daha dövüşecek, Büyük Britanya'dan Danny Williams ve İrlanda'dan Kevin McBride'a mağlup olacaktı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/sport

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU