Dikkati çeken koronavirüs istatistiği: ABD’de salgın Afro-Amerikalıları vurdu

Kovid-19 yüzünden ölenlerin Chicago'da yüzde 72'si, Louisina'da yüzde 70'i siyahi

Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgınında vaka sayısında ilk ölü sayısında İtalya'nın ardından ikinci sırada bulunan ABD’de virüs en çok Afrika kökenli Amerikalılara zarar veriyor

Bazı eyalet ve şehirlerde Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin oranlarına bakıldığında, Afrika kökenli Amerikalıların büyük çoğunlukta olduğu görülüyor.

Nüfusunun yüzde 30'unu siyahilerin oluşturduğu Chicago'nun Belediye Başkanı Lori Lightfood, yaptığı açıklamada, kentte Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin yüzde 72'sinin Afrika kökenli Amerikalılar olduğunu kaydetti.

Lightfood, "Bu veriler, Kovid-19'un yayılışına ve toplumlar arasındaki eşitsizliğe ilişkin oldukça endişe verici bir tablo sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

afp.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Salgının etkili olduğu bir başka eyalet olan Louisiana'da da Kovid-19'dan ölenlerin yüzde 70'inin siyahi olduğu ifade edildi.

Nüfusunun yüzde 32'sinin Afrika kökenli Amerikalı olduğu Louisiana'nın Valisi John Bel Edwards, bu rakamların nedenini araştıracaklarını söyledi.

Michigan'da da Kovid-19'dan ölenlerin yüzde 40'ının siyahi Amerikalılar olduğu ve vakaların da siyahilerin yoğunlukla yaşadığı Detroit'te görüldüğü belirtildi. Michigan nüfusunun yüzde 14'ünü Afrikalı Amerikalılar teşkil ediyor.

Avukatlardan sayıları açıklayın çağrısı

İnsan Hakları Avukatlar Komitesi isimli kuruluş, yaptığı açıklamada, federal hükümeti, Kovid-19 salgınının ırk ve etnik kökenler arasındaki dağılımına ilişkin sayıları açıklamaya davet etti.

Açıklamada, "Biz, bu kriz dönemde her ırk ve renkten insanın eşit sağlık hizmeti ve tedavisi aldığından emin olmak istiyoruz" denildi.

ABD'de son açıklanan sayılara göre 400 bin 549 vaka tespit edildi. Salgında 12 bin 857 kişi ise hayatını kaybetti

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU