Tecrit kurallarını hiçe sayıp sahile giden Yeni Zelanda Sağlık Bakanı: Ben bir budalayım

Başbakan Ardern, Bakan Clark’ın sunduğu istifayı yaşananların Kovid-19’la mücadeleyi etkilememesi için geri çevirdi

David Clark yaptıklarının kural ihlali olduğunu kabul etti (Monique Ford/Stuff)

Ülkesi yeni koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tecrit altındayken dış dünyadaki yaşantısına kaldığı yerden devam eden Yeni Zelanda Sağlık Bakanı David Clark’ı dilediği özür de kurtarmaya yetmedi.

Kabinedeki konumunun en alt seviyeye indirilmesi kararlaştırılan Clark, yaptıkları nedeniyle kendisini “budala” olarak tanımladı.

Guardian’ın haberine göre Clark geçen hafta dağ bisikletiyle tur atmak için araçla evinden iki kilometre öteye gitmiş, üzerinde bakanın olduğu minibüsü fark eden vatandaşların o anı fotoğraflaması üzerine olay basına yansımıştı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu gelişme üzerine bakanın kendisinden özür dilediğini açıklayan Başbakan Jacinda Ardern, “Yeni Zelandalıların uymasını istediğimiz kuralları bakanlarımızın da izlemesini beklerim. İnsanlar temiz hava almak için ya da ihtiyaç halinde kısa mesafeli sürüşler için dışarı çıkabilir ancak halkımızdan zarar görme ihtimalleri yüksek eylemlerden kaçınmalarını istemiştik ve bakanımız da bu tavsiyeyi dikkate almalıydı” demişti.

Ancak aynı bakanın başka bir düşüncesizlik örneği olarak tecridin ilk haftasında ailesini 20 kilometre ötedeki bir sahile götürdüğü de ortaya çıktı.

Ülkede koronavirüsün yayılmasını önlemek için alarm seviyesinin 4. kategoriye çıkarıldığı sırada yaşanan olayla ilgili olarak, sahile gitmenin bu seviyede alınan kuralların açık ihlali olduğunu kabul eden Clark, Başbakan Ardern’e istifasını sundu ancak bu isteği kabul edilmedi.
 


Sağlık Bakanı Clark yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Yeni Zelandalılardan tarihi fedakarlıklarda bulunmalarını istediğimiz bir zamanda ekibimi hayal kırıklığına uğrattım. Ben bir budalayım ve insanların bana kızgın olmalarını anlıyorum. Sağlık bakanı olarak kurallara uymanın yanı sıra Yeni Zelandalılara örnek olmak da sorumluluğumun parçası… Muhakeme yoksunluğum nedeniyle başbakanımızdan özür diledim ve istifamı istedim.

Bu talebi geri çevirip Clark’ın statüsünü kabinede en alt seviyeye indiren Ardern ise “Normal şartlarda sağlık bakanını kovardım. Yaptığı yanlıştı, bunun hiçbir bahanesi olamaz. Ancak şimdi önceliğimiz Kovid-19’la toplu halde mücadele etmek. Sağlık sektöründe ya da salgınla mücadelemizde büyük çaplı bir aksaklığa tahammül gösteremeyecek bir noktadayız. Sırf bu nedenle Dr. Clark görevine devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Guardian

DAHA FAZLA HABER OKU