NASA'nın yeni keşif aracı "Azim", Mars'a mors alfabesiyle yazılmış gizli mesaj götürüyor

Araçtaki plakada gizlenmiş mesaj, yaklaşık 11 milyon ismin yer aldığı mikroçiplerin yanında yer alıyor

NASA'nın Mars keşif aracı "Azim" Şubat 2021'de kızıl gezegene ulaştıktan sonra bir Mars yılı yani 687 Dünya günü süresince görev yapacak (NASA) 

NASA'nın Azim (Perseverance) keşif aracı Mars'a Mors alfabesiyle yazılmış mesaj taşıyor.

İlk bakışta keşif aracının yan tarafındaki alüminyum plakaya oyulmuş mesaj, güneşin tasvir edildiği bir görüntü gibi görünüyor fakat daha yakından incelendiğinde Mors alfabesiyle yazılmış gizli bir mesaj ortaya çıkıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Keşif aracının fotoğrafı, “Adını Mars'a Gönder” kampanyasına katılan yaklaşık 11 milyon bilim hayranının adını taşıyan plakanın yanındaki üç yongaya dikkat çekmek için yayımlandı.

Ne var ki dikkatli sosyal medya kullanıcıları görüntünün aslında Mors alfabesiyle “Birlik Halinde Keşfet” yazan bir mesaj olduğunu fark etti.

NASA'nın Mars keşif aracı Azim'im resmi Twitter hesabı salı günü yaptığı paylaşımla mesajı doğruladı.

Resmi Twitter hesabında “Bazılarınız, gönderdiğiniz 10,9+ milyon adla birlikte Mars'a taşıdığım özel mesajı fark ettiniz. Güneş ışınlarında Mors alfabesiyle 'Birlik Halinde Keşfet' yazıyor, bu da gezegenimizle keşfe çıktığım gezegen arasında bir bağlantı kuruyor. Birlikte, azmediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 


Koronavirüsün sahanın tamamında yarattığı aksaklıklara rağmen keşif aracının temmuzda planlanan fırlatma tarihinde gönderilmesi tasarlanıyor.

Keşif aracının, gizli mesajı ve beraberinde taşıdığı mikroçiplere konulmuş milyonlarca isimle birlikte Şubat 2021'de Mars'a inmesi bekleniyor.

Araç, Mars'ı incelemek ve gezegenin yüzeyinden örnekler toplayarak geçmiş yaşama dair belirtiler aramak için tasarlandı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Noyan Öztürk

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU