Küba’da koronavirüs seferberliği: 28 bin tıp öğrencisi kapı kapı dolaşıyor

Sağlık çalışanları, bu ziyaretlerin “mümkün olan en kısa sürede nüfusun yüzde 100'üne ulaşmak için" arttığını belirtiyor

Kübalılar kapılarına kadar gelen sağlık çalışanlarının hizmetinden memnun olduklarını belirtiyor (AFP)

Küba'da doktor adayı öğrenciler, yeni koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkelerinde yayılmasını önlemek için bir evden diğerine koşturuyor.

AFP’nin haberine göre Kübalı öğrenciler ziyaret ettikleri yerlerde hane halkına “Bu evde kaç kişi yaşıyor?”, “Yabancılarla temas kurdunuz mu?”, “Takip edilecek sağlık kurallarını biliyor musunuz?” gibi sorular yöneltiyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ülke genelinde yaklaşık 28 bin öğrenci aynı soruları günde onlarca kez tekrarlıyor.

Çoğu kişinin yüz maskesi taktığı ve birçok dükkanın maskesiz müşteri kabul etmediği ülkede öğrencileri görünürde diğer vatandaşlardan ayıran tek unsursa beyaz önlükleri oluyor.

Başkent Havana'nın Vedado mahallesinde yaşayan 46 yaşındaki doktor olan Liz Caballero Gonzalez, 300 aileye ev sahipliği yapan bir bölgede her gün iki öğrenci eşliğinde çalışma yürütüyor.

Doktor Gonzalez, “Zengin ülkelerin teknolojisine sahip değiliz ancak çok kalifiye, büyük bir dayanışma ve özveriyle çalışan personelimiz var” diyor.

Gonzalez, bu ziyaretlerin "mümkün olan en kısa sürede nüfusun yüzde 100'üne ulaşmak için" son iki haftada arttığını belirtiyor.
 


Kapıdan kapıya sağlık hizmeti, bulaşıcı hastalık taraması için ziyaretler düzenleyen aile hekimlerinin ülkesi Küba’da yeni bir uygulama değil.

Küba, koronavirüsle mücadelesinde dünyaca ünlü sağlık hizmetlerine güveniyor: Dünya Sağlık Örgütü'ne göre (DSÖ) ülkede 10 bin kişi başına 82 doktor düşüyor, Rusya’da bu rakam 40, ABD’de 26, Çin’deyse 18.

Prestijli tıp okuluna ve 25 fakülteye ev sahipliği yapıyor

Binlerce yabancı öğrencinin de eğitim aldığı 25 tıp fakültesine ve prestijli Latin Amerika Tıp Okulu’na (ELAM) ev sahipliği yapan ülkede sağlık seferberliğine çok sayıda öğrenci destek veriyor.

Üniversite ikinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Susana Diaz, “Zaten kapı kapı dolaşmaya alışkınız. Eylül-ekim aylarında dang humması için ev ziyaretleri yapıyoruz. Bu yüzden koronavirüs salgını kötüleştiğinde, üniversite kapı kapı dolaşıp dolaşamayacağımızı sordu. Birçok kişi yaptıklarımızdan dolayı teşekkür etti” diye konuşuyor.

Evlere ziyaretlerin ardından öksürük ya da ateş gibi herhangi bir şüpheli semptom tespit edilmesi halinde bu durum yerel tıp merkezine bildiriliyor.

ABD’nin 60 yıllık yaptırımlarından darbe yiyen Küba, güvendiği turizm gelirini askıya alarak Latin Amerika'da sınırlarını kapatan son ülkelerden biri olmuştu.

Ülkede yeni rakamlara göre 212 kişi salgın hastalığa yakalanırken, 6 kişi yaşamını yitirdi, tedbir amaçlı 2 bin 800 kişi de hastanede bakım altında tutuluyor.

 

Independent Türkçe, AFP

DAHA FAZLA HABER OKU