DEVA Partisi: Belediyeler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır

Demokrasi ve Atılım Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Ekmen, koronavirüs salgınının getirdiği zorlukların dayanışma ile aşılabileceğini söyledi

Fotoğraf: Twitter

İçişleri Bakanlığı koronavirüs salgınından etkilenen vatandaşlar için bağış kampanyası düzenleyen CHP'li Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin hesapların bloke etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Yardım Toplama Kanunu’nun yardım toplaması hususlarıyla bir ilişkisi bulunmamaktadır. Yardımın kapsamına göre il valisinden izin alınması gerekmektedir” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu, genelgeye sosyal medyada verdiği yanıtta bloke işleminin durdurulması için yargıya başvurduklarını belirterek “Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışması ile büyüyecek” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da banka hesaplarının bloke edilmesi işlemine karşı dava açacaklarını, kimseyi aç ve açıkta bırakmayarak yardım faaliyetlerine devam edeceklerini belirtti. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Yasaklama değil dayanışma ve koordine zamanıdır”

Yaşanan gelişlmeler farklı yorumların yapılmasına neden oldu. İktidara yakın kesimler, bloke kararını savunurken, diğer kesimler ise duruma tepkili.

Kararı yanlış bulan siyasi oluşumlardan biri de Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) oldu. 

Independent Türkçe’ye konuşan DEVA Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Mehmet Emin Ekmen, dayanışma ve yardımlaşma kanallarının yasaklanmasının aksine artırılarak güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Devletin söz konusu yardımları destekleyerek koordine etmesi gerektiğini ifade eden Ekmen, “Yasaklama değil dayanışma ve koordine zamanıdır” dedi.

Ekmen, alınan kararın hem ihtiyaç sahiplerine yardımları gitmesine engel olunduğunu hem de morallerin bozulmasına yol açtığını vurguladı. 

Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerdiğini hatırlatan Ekmen, şöyle konuştu: 

İçişleri Bakanlığının yasağına gelince, Yardım Toplama Kanunu açısından doğru gözükebilir ama diğer yanda belediyeler ve büyükşehirler yasası var ve bu iki yasa da özel yasa oldukları için uygulamada öncelikli yasa olarak kabul edilirler. Belediyelerin bağış kabul etme yetkilerinin varlığı, buna dair kampanya ve benzeri koordine yetkisini de içerir.

“Yerel yönetimler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır”

Belediyelerin de devletin bir parçası olduğunu işaret eden Ekmen, “Bir an için bakanlık haklı olsa bile, yapılması gereken yasaklama, hesaplara el koyma değil, eksikliklerin tamamlanması için ilgili belediyelerin dikkatini çekmek olmalıdır” ifadelerini kullandı. 

 Mehmet Emin Ekmen, sözlerini şöyle tamamladı: 

Yerel yönetimler devlet içinde devlet değil, devletin bir parçasıdır. Çağdaş devletler yerel yönetimlerinin güçlülüğü ile övünür. Yasayla yetkileri belirlenmiş, merkezi hükümetin denetimi altında çalışan belediyelerin adeta paralel yapılar olduğu iddiası kabul edilemez.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İl Başkanları toplantısında “Devletin içinde devlet olmaz” diyerek belediyelerin yardım kampanyasına karşı çıkmıştı.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU