Koronavirüs testi pozitif çıkan HDP'li eski belediye başkanı Özaydın tahliye edildi

Mardin'de “terör soruşturması” kapsamında görevinden uzaklaştırılan ve tutuklanan HDP'li eski Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine "konutunu terk etmeme" tedbiriyle tahliye edildi

Nalan Özaydın / Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Hakkında yürütülen “terör soruşturması” kapsamında 26 Kasım 2019'da tutuklanan ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan HDP’li Mazıdağı Belediye Başkanı Nalan Özaydın, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanıyor.

Özaydın'ın, koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine avukatı aracılığıyla tahliyesine yönelik karar verilmesi talebiyle hazırlanan dilekçe Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yurt dışına çıkış yasağı tedbiriyle tahliye edildi

Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş da, mahkemeye sunduğu mütalaada, Özaydın'ın "konutunu terk etmemek" ve "yurt dışına çıkış yasağı" tedbirleri kapsamında tutuksuz yargılanması üzerine tahliyesi yönünde görüş bildirdi.

Talebi değerlendiren mahkeme, Özaydın'ın, koronavirüs test sonucunun pozitif çıkması, delillerin büyük ölçüde toplanmış olması, bu aşamada kişilerin ve toplumun sağlığının tehlikeye gireceği değerlendirilerek, başka bir suçtan tutuklu veya hükümle değilse "konutunu terk etmeme" ve "yurt dışına çıkış yasağı" adli kontrol kararıyla tahliyesine karar verdi.

15 Kasım 2019'da gözaltına alınan Özaydın, 16 Kasım 2019'da, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak, Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddelerine istinaden İçişleri Bakanlığının onayıyla geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış, Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri uyarınca yerine Mazıdağı Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan, "belediye başkan vekili" olarak görevlendirilmişti. 

Özaydın, çıkarıldığı mahkemece 26 Kasım 2019'da tutuklanmıştı.

Bakan 'vaka yok' demişti

Dün infaz düzenlemesi hakkında bilgi veren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde koronavirüs vakasına rastlanmadığını belirtmişti.

Birçok tedbir aldıkları cezaevlerinde personelinin evine gitmeden belirlenen izole yerlerde kalması uygulamasına başlandığını söyleyen Gül, tedbirlerle ilgili infaz koruma memurlarının ve görevlilerin büyük titizlik gösterdiğini aktarmıştı.

Koronavirüsle ilgili yaşanacaklara göre her türlü planın bulunduğunun altını çizen Gül, farklı rahatsızlıkları nedeniyle hastaneye gönderilen tutuklu ve hükümlülerin cezaevine dönüşünde farklı alanlara alındığını anlattı.

 Gül, cezaevlerinde farklı branşlardan doktorlar bulundurarak hastaneye sevkleri azaltmak için çalışma yapıldığını da belirtmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU