KHK ile ihraç edilip OHAL Komisyonu tarafından iadesi yapılanlar eski pozisyonlarında görevine dönebilecek

OHAL Komisyonu tarafından İadesi yapılanlar, daha önce yönetici niteliği olmayan kadrolara atanıyordu. Şef, müdür yardımcısı, müdür, bölge müdürü olarak görev yapmış biri iade kararı aldığında 3 basamak aşağıda şef kadrosuna atanabiliyordu

Fotoğraf: AA

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, Anayasa Mahkemesi'nin Kanun Hükmünde Kararname ile kamu görevinden ihraç edilip OHAL Komisyonu tarafından iadesi yapılanlar hakkında karar yayınlandı.

Kararda, müdür yardımcısı, dengi ve daha üstü görevlerde bulunurken ihraç edilip OHAL Komisyonu tarafından iade edilenlerin önceki kadrolarına atanabileceğine hükmedildi.

İadesi yapılanlar, daha önce yönetici niteliği olmayan kadrolara atanıyordu. Şef, müdür yardımcısı, müdür, bölge müdürü olarak görev yapmış biri iade kararı aldığında 3 basamak aşağıda şef kadrosuna atanabiliyordu.

Oy birliğiyle verilen kararın ardından, OHAL Komisyonu tarafından göreve iadesine karar verilenler önceki kadrolarına atanabilecek.

Anayasanın 13. ve 20. maddelerine aykırı bulunan önceki uygulamayla ilgili AYM'nin değerlendirmesinde şu ifadeler dikkat çekti:

Komisyon kararıyla kamu görevinden çıkarma işleminin sebep unsuru tamamen ortadan kalktığı halde yönetici pozisyonunda iken kamu görevinden çıkarılan ve komisyon kararı sonrasında yeniden kamu görevine dönen kişilerin atanmasında yöneticilik görevlerinden önce bulundukları kadro ve pozisyon unvanlarının dikkate alınmasını öngören kural, bu kişilerin üyelik, mensubiyet, aidiyet, iltisak veya irtibatlarına dair şüphelerin tam olarak ortadan kalkmadığı izlenimini oluşturmaktadır. Bu durum, kişilerin meslek hayatlarında kişisel gelişimlerinin, üçüncü kişilerle olan ilişkilerinin ve itibarlarının olumsuz şekilde etkilenmesine sebebiyet verebilir.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU