Ford Otosan'dan sonra Toyota Türkiye de fabrika kapatıyor

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, koronavirüs salgını ile ilgili çalışanlarının sağlığına yönelik tedbirler kapsamında Sakarya’daki fabrikasını iki hafta kapatacak

Fotoğraf: AA

Koronavirüs salgınının tedarik zincirinde açtığı yara nedeniyle dün Kocaeli Gölcük fabrikasını kapatma kararı alan Ford Otosan’dan sonra benzer bir karar Toyota Türkiye’den geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirketten yapılan yazılı açıklamada 21 Mart-5 Nisan tarihleri arasında 2 hafta süreyle üretime ara verildiği duyuruldu. Bu iki haftalık sürenin sonunda durum değerlendirmesinin ardından üretim faaliyetlerini devam etmesi bekleniyor: 
 

Çalışan sağlığını birinci önceliği olarak gören Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sağlık Bakanlığının kamuoyuna duyurduğu Corona virüsün yayılmaması yönündeki tavsiyeleri doğrultusunda, iş ve toplumsal sağlığı desteklemek amacıyla tedbirler almaya devam ediyor. 

Bu kapsamda iş güvenliği kültürünü benimseyen ve bunu kurumsal bir değer olarak gören Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, çalışanlarının sağlığını güvence altına alma konusunda en üst düzeyde hassasiyet göstererek 21 Mart-5 Nisan tarihleri arasında 2 hafta süreyle üretime ara veriyor.

Önceki yıllarda sergilediği üretim ve ihracat performansını arttırmayı hedefleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, belirtilen süre sonunda oluşacak durumu gözden geçirerek üretim faaliyetlerini sürdürmeyi hedeflemektedir.


Daha önce Fransa’daki fabrikasını kapatan Japon firmanın İngiltere’deki Burnaston ve Deeside ile Polonya’daki Walbrzych ve Jelcz-Laskowice tesisleri 18 Mart tarihine kadar kapalı. 


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU