Bakan Selçuk: Okulların tatil meselesi, küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken bir tedbir

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, eğitimde koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerle alakalı, ”Okulların tatil edilmesiyle birlikte bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu” dedi

Fotoğraf: AA

Milli Eğitim Bakanı (MEB)  Ziya Selçuk, eğitimde koronavirüs tedbirlerine ilişkin bakanlığın çalışmalarıyla alakalı açıklama yaptı.

A Haber canlı yayınında, eğitimde koronavirüs tedbirlerine ilişkin bilgi veren Selçuk, okulların tatil edilmesiyle alakalı, "Esasen ilk hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön görülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu" ifadelerini kullandı.  

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu noktada almaya çalıştıkları önlemler olduğunu ve bu meselenin bir tatil meselesi olmadığını belirten Selçuk, "Küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu bu. O yüzden biz de bazı önlemler almak durumunda kalıyoruz. Çünkü çocuklarımızın, toplumumuzun sağlığı çok önemli." dedi. 

Bu anlamda öğrencilerin evdeyken eğitimlerinin aksamaması için nasıl katkı sağlanabilir konusunda dünyada ilk kez ulusal düzeyde bir eğitim platformu oluşturduklarına işaret eden Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bu vesileyle de bütün öğrencilerimizin belli zaman dilimlerinde eğitimleriyle ilgili içeriklere ulaşmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Esasen ilk hafta nisan ayının başındaki ara tatilin öne alınması şeklinde. İkinci hafta ise koronavirüs dolayısıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından önerilen, ön görülen bir durum ve bir hafta da okulların tatil edilmesi ancak bu tatilin boş geçmemesi için de bazı tedbirler alınması söz konusu. Birkaç televizyon kanalı söz konusu mevcut kanalların dışında. Bunlar tamamen eğitime ayrılmış, bütün ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için sabahçı ve öğlenci olmak üzere belirli zaman dilimleri ayrıldı ve hangi sınıf seviyesinde, hangi öğrencilerimizin, hangi dersleri, nasıl takip edebilecekleri ilan edilecek

"Derslerin içeriğini video kütüphanesi oluşturarak öğrencimizin erişimine açtık"

Bakan Selçuk, bu anlamda sadece televizyon kanallarını yeterli bulmadıklarını, eğitim bilişim ağı denilen bir internet altyapısının olduğunu, bütün derslerin içeriklerinin, binlerce video, animasyonun, on binlerce sorunun burada mevcut olduğunu aktararak, özellikle akademik destek yazılımlarıyla 11 ve 12. sınıflar için üniversiteye hazırlanmak konusunda inanılmaz bir içerikleri olduğunu söyledi. 

Üniversite öğrencileri konusunda açıklamaların Yükseköğretim Kurulu tarafından yapıldığını anımsatan Selçuk, üniversiteli gençlerin de kendilerini yetiştirmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Gençlere "hareketliliği azaltma" çağrısında bulunan Bakan Selçuk, "Şu sıra çok kritik bir evre. Bir süre buna dikkat ettiğimizde emin olun buradaki yayılım hızı çok düşük kalacak ve biz sakinlik içerisinde işlerimizi yürütebileceğiz." dedi.

Ara tatillerde öğrenciler tatile giderken öğretmenlerin okulda kaldığını anlatan Selçuk, virüsün yayılımını azaltmak için öğretmenlerin de okula gelmemesi yönünde bir karar alındığını dile getirdi. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU