"Gülme gazı soluyan" Ukraynalı satranç ustası ve kız arkadaşı Rusya'da ölü bulundu

Bogdanovich ve kız arkadaşının ölümü, satranç ustasının Ukrayna'ya karşı Rus takımında oynamasına yönelik eleştirilerle karşılaşmasının ardından gerçekleşti

Hamlelerin hızlı yapıldığı yıldırım (Blitz) satrancında dünya sekizinciliği de bulunan Bogdanovich, ölümünden önce Ukrayna'da 31. sırada yer alıyordu (Vitaly Kochetkov/Facebook)

Daha önce dünya sekizinciliği de elde etmiş Ukraynalı satranç ustası, kendisi gibi profesyonel satranççı olan ilk gençlik yaşlarındaki kız arkadaşıyla birlikte öldü. Müfettişler çiftin azot protoksit soluduktan sonra boğularak ölmüş olabileceğini öne sürdü.

Satranç haberleri yayımlayan Chess-news.ru'nun haberine göre, ikisi de Ukrayna'nın Odessa bölgesinden 27 yaşındaki Stanislav Bogdanovich ve 19 yaşındaki Alexandra Vernigora, Moskova'daki evlerinde ölü bulundu.

Hamlelerin hızlı yapıldığı yıldırım (Blitz) satrancında dünya sekizinciliği de bulunan Bogdanovich, ölümünden önce Ukrayna'da 31. sırada yer alıyordu.

Bir yıldır birlikte olan çiftin ilk başta gazı solumak için kullanılan balonlarla birlikte bulunduğu öne sürülmüştü. Gaz ülkede yasal olarak satın alınabiliyor.

Ancak daha sonra Rus televizyonu Ren TV, Rus müfettişlerin sözlerini aktararak çiftin kafalarına geçirilmiş torbalarla bulunduğunu söyledi.

 

 

Gülme gazı ismiyle de bilinen azot protoksit'in (nitröz oksit) eğlence amacıyla tedarik edilmesi, her ne kadar gazla bağlantılı ölüm oranı çok düşük olsa da Birleşik Krallık'ta (BK) 2016'da yasaklanmıştı. 2010 ile 2016 arasında Britanya'da 25 kişinin bu gazı solumanın sonucunda öldüğü doğrulanmıştı.

Müfettişlerin cinayete dair herhangi bir kanıt bulunmadığını söylediği aktarıldı.

Olay internet üzerinden yapılan takım satrancı etkinliğinde ülkesi Ukrayna'ya karşı Rus takımında oynamayı tercih eden Bogdanovich'in Ukraynalı diğer satranççılar arasında öfke ve rahatsızlık uyandırmasıyla karşı karşıya kaldığı eleştirilerin ardından gerçekleşti.

Sadece "işi için en iyi olanı" yaptığını söyleyen satranççı şunları eklemişti:

Artık Rusya'dayım. Sıcak bir karşılama sağlayan bu insanların misafiri olarak aleyhlerinde konuşmak çirkin olurdu. Bu sadece bir hürmet. Bu sayede ülkelerimiz arasındaki barışa küçük de olsa katkı koyduğuma inanıyorum. Bizim için artık bu düşmanlığı bitirme ve ondan uzak durma zamanı. Belki de her birimiz Rusya adına sadece bir kez oynasak, belki bu çekişme çoktan biterdi.

Yine de açıklaması ve kararı Ukrayna'da eleştirilere maruz kalmaya devam etti. Ülkenin eski savunma bakanı Anatoliy Hrytsenko, ölümünden beş gün önce Facebook'ta yaptığı paylaşımda Bogdanovich'in hareketlerinin "duyarsız" olduğunu yazmıştı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU