Karamollaoğlu, ateşkesten memnun, Yunanistan’a tepkili: İnsanlıktan yoksunlar

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İdlib konusunda varılan ateşkesten memnun olduğunu ancak şehit olanların halkın içinde gelen garibanlar olduğunu söylerken, göçmenlere müdahale şeklinden dolayı Yunanistan’a sert tepki gösterdi

Temel Karamollaoğlu, partisinin toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu / Fotoğraf: AA

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde düzenlenen İl Başkanları ve İl Müfettişleri toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İdlib’deki ateşkes kararından duyduğu memnuniyeti dile getiren Karamollaoğlu’nun açıklamasında eleştiri de vardı.

Elbet de ateşkesten dolayı memnuniyet duyuyoruz. Hiç olmazsa akan kan duracak. Hamdolsun ordumuza güveniyoruz. Zor şartlar altında bile üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerine inanıyoruz. Ama elbet de verdiğimiz her şehit bizim yüreğimizi dağlıyor. 'Şehit' dediğimiz insanlar halkın içinden gelen insanlar; garibanlar. Askerden kendilerini uzakta tutabilecek imkanları olmadığı için askere gidenler. Ama gücü olup, parası olup, askerlikten imtina edenler çok bu memlekette. Özellikle böylesi durumlarda herkesin taşın altına elini koyması gerekir. Biz elbet de şehitlerimize sahip çıkarız. Ama ordumuz böyle bir harekata giriştiği zaman elbet de kimsenin hayatını kaybetmemesi için Allah'a yalvarırız. 'Şehit olsunlar da itibarımız yükselsin' demeyiz.

'Suriye tüm İslam alemine pahalıya mal oldu”'

Karamollaoğlu, Suriye'nin başta Türkiye olmak üzere tüm İslam alemine pahalıya mal olduğunu belirterek, güvenli bölge ihtiyacına şöyle vurgu yaptı:

Bir bölgeye ihtiyaç var. Şu anda söylenilebilen nokta İdlib. Burada, adım adım da o yöne doğru gidiliyor. Mutlaka ateşkes sağlanmalı. Sadece Türkiye değil, müştereken burada yaşayan insanların hayatı emniyete alınmalı. Mutlaka bu bölge silahsızlandırılmalı. Bu konuda herkes ittifak etmiş gibi gözüküyor. Ama bunu tek başına kimse yapamaz. Ne burası doğrudan doğruya Suriye rejimine terk edilebilir. Ne 'bu sorunu Ruslar gelsin çözsün' denilebilir. Ne de kimse Türkiye'ye güvenip de, 'alın burayı siz silahsızlandırın, burada barış olsun' diyebilir. Bunu ısrarla söyledik. Burada bir bölge oluşturulmalı. Buna Türkiye de, Rusya da, İran da, Suriye rejimi de katkı sağlamalı.

Yunanistan’a sert tepki

Karamollaoğlu’nun gündeminde Yunanistan'ın göçmenlere yönelik sert müdahalesi de vardı.

"Oraya gelen insanları soyup geri göndereceksiniz. Hakikatten bunlar insan diye vasıflandırılacak kişiler değil, insanlıktan yoksunlar” diyen Karamollaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Belki biraz ağırlarına gidebilir; ama kendi menfaatleri söz konusu olduğunda batı bu mefhumları kendi içinde yaşatıyor. Her zaman kendi insanına bir ayrıcalık tanıyor. Çifte standart, tekebbür, sömürü, baskı uyguluyor. Lafta her zaman karşı oldukları; ama fiiliyata geldiği zaman çekinmeden uyguladıkları mefhumlar bunlar.

Independent Türkçe / AA

DAHA FAZLA HABER OKU