Mühendisler insan gibi yürüyen robot yapmak için psikolojiden yararlandı

Algısal denetim teorisi, insanlardan ayırt edilmeyen robotlar çağını başlatabilir

Mühendisler “algısal denetim teorisini” insan gibi hareket etmesine yardımcı olmak için küçük bir robota kodladı (Manchester Üniversitesi)

Psikologlar ve robotik mühendislerinin emsalsiz işbirliği sayesinde robotların yürüme yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayacak özgün bir metot keşfedildi.

Manchester Üniversitesi araştırmacıları, Lego’dan yapılmış bir robota psikolojik bir teori kodlandığında ne olacağını analiz etti.

Standart öz-denge algoritmasını “algısal denetim teorisi” bazlı bir algoritmayla değiştiren araştırma ekibi, robotun çok daha kontrollü biçimde hareket etmesini sağladı.

Manchester Üniversitesi Klinik Psikoloji öğretim üyesi Dr. Warren Mansell, “Çalışma erken bir aşamada olsa da zihinsel sağlık sorunları olan insanlara yardım amaçlı kullanılan bilimsel bir teorinin, yapay zeka cihazlarının tasarımı için mühendislere de yardım edebileceğini görmek gayet heyecan verici” dedi ve ekledi:

Robotlar, Yıldız Savaşları (Star Wars) ve Bıçak Sırtı (Blade Runner) gibi ünlü bilim kurgu filmlerindekine benzer yeteneklere henüz sahip değil. Daha hiçbiri iki ayak üzerinde yürümekte ustalaşmadı. Ama bu teori robotların daha canlı-benzeri makinelere dönüşümünü gerçekten mümkün kılabilir.

Sistemin detaylarını anlatan ve Journal of Intelligent and Robotics Systems adlı bilimsel yayında yayımlanan çalışmada, robotun yeni çevre koşullarıyla nasıl başa çıkabildiği ve çevresini saniyede en az 100 kez değerlendirerek “canlı benzeri bir tarzda” nasıl hareket edebildiği açıklanıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Altyapının çoğunlukla iki ayaklı insanlara uyum sağlayacak şekilde tasarlanması sebebiyle, gerçek dünyada işlev görmesi beklenen robotların insan gibi yürüyebilmesi önemli bir husus olarak görülüyor.

Çalışmaya konu olan robot, bacak yerine tekerleklere sahip olsa da hareket ederken kullandığı “ters çevrilmiş sarkaç” insanların yürürken faydalandığı benzer denge tekniklerinden yararlanıyor.

Bilgisayar teknolojisi uzmanı Dr. Rupert Young, “Bu araştırma, gerçek dünyanın kaotik ve beklenmedik doğasına uyum sağlayabilen dinamik robot sistemlerinin nasıl inşa edileceğiyle ilgili yeni ve radikal bir yönteme bakış atmamızı sağlıyor” dedi ve ekledi:

Zarif ve doğal bir yaklaşım temelinde bu paradigma, çok daha sofistike ve otonom robotlar geliştirmeyi vadediyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU