Savcı, Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı için 15 yıl hapis istedi

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ve babası Mustafa Şevki Kavurmacı için 15’er yıl hapis cezası istendi. Savcı firari sanık Ahmet Said Kavurmacı'nın dosyasının ayrılmasını talep etti

Eski İBB Başkanı Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı / Fotoğraf: İHA

FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan TUSKON davasından dosyaları ayrılan Kavurmacı ailesinin davasında savcı mütalaasını verdi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan duruşmaya,  eski İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı, tutuklu sanık Ömer Faruk Kavurmacı ve babası tutuksuz sanık Mustafa Şevki Kavurmacı ile avukatları katıldı. 

Ömer Faruk Kavurmacı duruşmada yanına oturtulan babasının elini öptü. 

Celse arasında hazırladığı esasa ilişkin mütalaasını tekrar eden cumhuriyet savcısı, sanıklar Ömer Faruk Kavurmacı ve Mustafa Şevki Kavurmacı'nın, tepe ve üst yönetiminde bulundukları şirketler ile FETÖ faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirterek, her iki sanığın "örgüt üyeliği" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı, firari sanık Ahmet Said Kavurmacı'nın dosyasının ayrılıp yeni bir esasa kaydedilmesini talep etti. 

Cumhurbaşkanlığı avukatı da sanıkların isnat olunan eylemlerden ayrı ayrı cezalandırılmasına karar verilmesini istedi. 

‘Böyle yaşamayı zillet kabul ediyorum’

Ayakta durmakta zorlanan ve avukatının desteğiyle kürsüye çıkan sanık Mustafa Şevki Kavurmacı, mütalaaya karşı savunmasında şunları söyledi:

İnsan izzetiyle, şerefiyle, vatan sevgisiyle yaşar. Hayatımı ülkem için çalışmakla geçirdim. 80 yaşına dayandığım bugünlerde, en adi iftiralara maruz kaldım. Böyle yaşanmıyor, böyle yaşamayı zillet kabul ediyorum. Ben bir Türk milliyetçisiyim. Vatanına ve milletine bağlı bir insanım. 15 bin üniversite talebesinin tahsil yapmasına vesile oldum. Hayatımda hiç haram lokma yemedim. Devletim ve milletim adına yapılacak her türlü çalışmanın yanındayım. 

Savunmasının bir kısmını avukatı tarafından okunan Kavurmacı, daha sonra sağlık durumu elvermediği için mahkeme heyetinden izin alarak salondan çıktı. 

‘Basiretimiz bağlandı, ağzımızın payını aldık’

Ömer Faruk Kavurmacı ise savunmasında, TUSKON toplantısı görüntülerinde herkesin ihaneti ayakta alkışladığının ancak kendisinin ayağa dahi kalkmayarak protesto ettiğinin görüldüğünü söyleyerek, TUSKON'dan noter aracılığıyla istifa ettiğinin belirlendiğini aktardı. 

Babasının 80 yaşında olduğunu belirten Kavurmacı, ifadesine şöyle devam etti:

Babamın 55 yıllık emeği olan şirkete atanan kayyum kararının devam etmesi, hukuki değildir. Cezaevi şartları epilepsi hastalığıma kötü etki etmektedir. Bir suçum varsa başım üstüne. Ben sanayici bir iş adamıyım. Hep ekmeğimin peşinde koştum. TUSKON yönetimindeki tek tutuklu olsam da ben devletimizin işine burunlarını sokacaklarını bilseydim, TUSKON'un önünden dahi geçmezdim. Basiretimiz bağlandı, ağzımızın payını aldık.

Şahsi mal varlığı ile şirketleri üzerindeki tedbirlerin kaldırılması, tahliyesiyle beraber beraatine karar verilmesini isteyen Kavurmacı, 4 yaşına basan kızından bahsederken duygulandı. 

Tahliyesi tepki gördü, yeniden tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 8 Eylül 2016'da tutuklanan sanıklardan Ömer Faruk Kavurmacı'nın avukatları, 1 Mayıs 2017'de 5. Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz başvurusunda bulunarak, tahliye talep etmişti. Hakimlik, dilekçe ekinde sunulan özel bir hastanenin 18 Nisan 2017 tarihli sağlık raporundaki tespitleri değerlendirerek, Kavurmacı'nın tahliyesine karar vermişti. Topbaş’ın damadının tahliyesi büyük tepki çekmişti.

Silivri Devlet Hastanesi'nin "mahkumun hayatı için kesin bir tehlike arz etmediği" şeklindeki sağlık raporu üzerine İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce çıkarılan yakalama kararı çerçevesinde yeniden gözaltına alınan Kavurmacı, 17 Haziran 2017'de tutuklanmıştı. 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, TUSKON davasının 4 Şubat 2020 tarihli duruşmasında, sanıklar Ömer Faruk Kavurmacı, Mustafa Şevki Kavurmacı ve Ahmet Said Kavurmacı'nın dosyasının ayrılmasına, bu 3 sanık yönünden esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyalarının savcılığa gönderilmesine hükmetmişti. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU