Koronavirüsü ve veto İran'da seçime katılımı düşürdü, Hamaney çağrı yaptı: Oy vermek dini görevdir

Koronavirüs tehdidi yaşayan İran'da seçmenler maske takarak sandığa gitti. Salgın korkusunun seçime katılım oranını düşüreceği tahmin ediliyor. Hamaney, "Oy vermek dini görevdir" diyerek seçmenleri sandığa çağırdı

Fotoğraf: AP

İran'da 11. Dönem Meclis Seçimleri için oy verme süreci ülke genelinde 55 bin noktada TSİ 07.30'da başladı.

Ülkede 290 sandalyenin bulunduğu meclisteki milletvekillerini seçmek için 57 milyon 918 bin seçmen 208 seçim bölgesinde kurulan 55 bin sandıkta oy kullanıyor.

Oy verme süreci TSİ 17.30'a kadar devam edecek. İran Seçim Merkezi  gerekli görülmesi halinde bu süreyi 24.00'e kadar uzatabilecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seçimlere katılmak için başvuruda bulunan 16 bin 33 kişiden 7 bin 148’inin adaylığı onaylandı.

Buna göre, 290 sandalyelik meclisteki her bir sandalye için 24 aday yarışıyor.

 

rr.JPG
Fotoğraf: Reuters

 

İran ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney Tahran'daki İmam Humeyni Hüseyniyesi'nde kurulan sandıkta oy kullandı. Seçimlere katılımın az olacağı değerelendirmeleri üzerine Hamaney, seçmenlere çağrı yaptı. "Oy vermek dini bir görevdir" diyen Hamaney, "Seçimler, ülkenin ulusal çıkarlarının garantisidir. Ulusal çıkarlara önem veren herkes seçimlere katılsın" ifadelerini kullandı. 

Başkent Tahran 35 milletvekiliyle meclise en fazla vekil gönderecek eyalet olurken, Elburz, İlam, Kum ve Kohgiluye-Buyer Ahmed eyaletlerinden ise 3'er milletvekili seçilecek.

 

ap.jpg
Fotoğraf: AP

 

İranlı seçmenler, meclis seçimlerinin yanı sıra 5. Dönem Uzmanlar Meclisi ara seçimleri için de oy kullanıyor.

Ülkede 2 milyon 931 bin 716 kişi ise ilk defa oy kullanacağı seçimle ilgili ilk sonuçların yarın sabahtan itibaren açıklanmaya başlayacağı belirtildi.

afp3.jpg
Fotoğraf: AFP

 

Salgına karşı maskeli önlem 

İran'ın Kum kentinde koronavirüs bulaşan 5 kişinden 2'sinin hayatını kaybetmesi seçmenlerin de tedbir almasına neden oldu. .

Bazı vatandaşların salgın tehlikesine karşı maske kullandığı görülürken, salgın tehkesinin seçime katılım oranlarını da etkileyeceği tahmin ediliyor. 

afp2.jpg
Fotoğraf: AFP​​​​​​​

 

"Koronavirüsünden dolayı katılımın düşük olması bekleniyor"

Seçimlerde aday olmak için başvuran adaylardan bir çoğunun Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından veto edilmesi nedeniyle özellikle reformist kanada mensup seçmenin "seçimle bir şeylerin değişeceğine dair beklentisinin azalması" nedeniyle katılımın düşük olacağı öngörülüyor.

Başkent Tahran'a yakın Kum kentinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaştığı 2 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından sağlık yetkilileri halka dışarı çıkmamaları, dikkat etmeleri ve maske takmaları çağrısında bulunuyor.

Ülkede baş gösteren virüs vakasının da seçimlere katılımın düşmesinde önemli bir faktör olacağı belirtiliyor.

 

Independent Türkçe,AA

DAHA FAZLA HABER OKU