Tanzimat dönemi operaları müzikseverlerle buluşuyor

Pera Müzesi ziyaretçilerini Tanzimat dönemi operalarından, muhalif ses Muslimgauze’a türler arası bir müzik yolculuğuna davet ediyor

(Pera Müzesi)

Pera Müzesi klasikten elektroniğe, müziğin farklı dallarına odaklanan etkinliklerine iki performans ve söyleşiyle devam ediyor.

Müzikseverler, müzik kolektifi ÆVOM işbirliğiyle 21 Şubat Cuma akşamı düzenlenecek “Elektronik Köprüler” etkinlik serisi kapsamında, bu kez Sühan Gürer ve İz (Elifnaz Koçak) ile elektronik müziğin İslami yüzü Muslimgauze’u keşfedecek.

“Pera’da Camerata” klasik müzik serisinin 22 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek son etkinliğindeyse Opera Trio, Tanzimat döneminde Pera’da sergilenen operalardan çeşitli eserleri dinleyicilerle buluşturacak.

Müslüman dünyanın muhalif sesi; Muslimgauze

“Elektronik Köprüler” konuşma ve performans serisi, elektronik müziğin beslendiği ve etkileşime geçtiği, teknoloji, edebiyat, sinema, çevre, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar oyunları, politika, kentsel dönüşüm, doğa ve felsefe gibi  farklı alanları tartışmaya açıyor.

Serinin 4.  buluşması 21 Şubat Cuma günü saat 18.30’da müzik yazarı Sühan Gürer’in “Elektronik Müziğin İslami Yüzü: Muslimgauze” başlıklı konuşmasıyla başlıyor. Sühan Gürer konuşmasında, alternatif ve muhalif bir biçimde çıkış yapan Muslimgauze projesinin deneysel müzik yaşamından bahsedecek.

Müslüman dünyasının problemlerini ve uğradığı haksızlıkları dile getiren Muslimgauze’un oluşumunu ele alan konuşmanın ardından, lokal sahnenin önemli isimlerinden İz (Elifnaz Koçak) bu muhalif müzik türünden örnekler sunmak üzere saat 20.00’de DJ kabininde yerini alacak.

Opera Trio ile eski Pera’ya Yolculuk

Pera Müzesi, Devlet Çoksesli Korosu şefi Burak Onur Erdem’in sanat yönetmenliğinde düzenlediği, klasik müziği odağına alan "Pera’da Camerata" konser serisinin son performansında Opera Trio’yu ağırlıyor.

Repertuvarlarında opera, operet, müzikal ve Türkiye’de üretilmiş eserlerin yer aldığı grup; Dilruba Akgün (Soprano), Caner Akın (Tenor), Caner Akgün’den (Bariton) oluşuyor.

22 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de müzede gerçekleşecek etkinlikte Opera Trio, Tanzimat döneminde Pera’da sergilenen operalardan çeşitli eserleri dinleyicilerle buluşturacak.

Tanzimat dönemi operaları üzerine bir sohbet

“Pera’da Camerata” kapsamında her konser öncesi sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen “Atölyede Sohbet” programındaysa Opera Trio, Tanzimat Dönemi’nden itibaren Pera'da gerçekleşen opera temsillerini, opera gruplarını ve sergilenen eserleri konuşmak üzere saat 16.00’da dinleyicilerle bir araya gelecek.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU