VAR Koordinatörü Şimşek: VAR hakemleri pozisyonu incelemeye davet ederse, orta hakem gitmek zorunda

Video Yardımcı Hakem Koordinatörü Barış Şimşek, "VAR konuşmalarının dışarı sızmasının söz konusu değil" dedi

Barış Şimşek, 11 Şubat 2019'da Video Yardımcı Hakem (VAR) Koordinatörü oldu / Fotoğraf: AA

Türkiye'de geçtiğimiz sezon başında uygulamaya konulan ve tartışmaların odağı haline gelen Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması ile ilgili konuşan VAR Koordinatörü Barış Şimşek, TRT Spor canlı yayınında Ersin Düzen'in sorularını yanıtladı.

VAR’la ilgili merak edilenlere açıklık getiren Şimşek, “Ofsayt çizgisi için dünyanın en gelişmiş teknolojisini kullanıyoruz” açıklamasında bulundu.

"Şüpheli pozisyonlarda yardımcı hakemlerin pozisyonun sonucunu alıp, daha sonra bayrağı kaldırmasını istiyoruz" diyen Şimşek, şöyle konuştu:

Özellikle ceza sahası içindeki pozisyonlarda, açık pozisyonlar dahi olsa beklemelerini ve sonuç almalarını istiyoruz. Ofsaytta santimetre cinsinden bir hesaplama yok, tamamen çizgiler üzerinden bir hesaplama. Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanıyoruz. Hem 2 boyutlu, hem 3 boyutlu çizgiler kullanabiliyoruz. İzleyicilerimiz son halini görüyorlar, hata payı sıfıra yakın.

"Teknolojik olarak VAR'da Avrupa'dan fazlamız var"

Riva'daki VAR merkezinin dünya çapında bir merkez olduğunu öne süren Şimşek, "Teknolojik olarak VAR'da Avrupa'dan fazlamız var, eksiğimiz yok diyebiliriz. FIFA başkanıyla gezdik biz bu tesisimizi tabiri caizse hayran kaldı" değerlendirmesinde bulundu. 

VAR konusunda yetenekli hakemleri tespit etmeye çalıştıklarını, Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) uzmanlaşmış bir VAR kadrosu oluşturma planı olduğunu dile getiren Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Biz VAR konusunda uzmanlaşmış bir ekip yaratma yolunda ilerliyoruz. Bütün liglerde görev yapan hakemleri tarayarak VAR konusunda yetenekli hakemleri tespit etmeye çalışıyoruz. Şu anda kadar 2. Lig B kategorisinde görev yapan bütün hakemleri taradık. Bunların 9 tanesi şu anda sertifikalı olarak görev de yapıyorlar. Şimdi de 3. Lig’deki hakemleri taramaya başladık. Çok ciddi bir eğitim sürecinden geçiyorlar. En üst düzey hakemimiz bile olsa sen gel VAR masasına otur hemen VAR hakemliği yap şeklinde bir şey yok. Bir sertifika süreci var. Yani VAR sertifikası olmayan hiçbir hakem ne sahada ne VAR’da ne de AVAR’da görev yapabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"VAR konuşmalarının sızması söz konusu değil"

Sahadaki hakemin bariz bir penaltıyı atladığını düşündüğümüzde olayın orada kapandığını ve hakemin siyah-beyaz bir hata yapmış olduğunu belirten Şimşek, "Ondan sonra VAR’a gitmesi bir şeyi değiştirmiyor. Onun için o siyah-beyaz bir hata. Çünkü gözlemci de o pozisyon için hakemi VAR yokmuş gibi değerlendiriyor. O pozisyonda açık ve bariz bir penaltıyı atladıysa direkt siyah-beyaz bir hata yapmış oluyor ve notuna da etki ediyor. Ondan sonrası için artık farklı bir sayfa açılıyor. VAR hakemimiz o hatada sahadaki hakemi pozisyonu incelemeye davet etmediyse VAR hakemimiz de siyah-beyaz bir hata yapmış oluyor. VAR hakemleri pozisyonu izlemek için sahadaki hakemleri incelemeye davet ederse hakem gitmek zorundadır" ifadelerini kullandı.

Spor kamuoyunda sıkça tartışılan VAR konuşmalarının sızdırılmasıyla ilgili de konuşan Şimşek, bu kayıtların eğitim amaçlı dinlendiğini ve dışarıya sızmalarının söz konusu olmadığını vurguladı. 

 

Independent Türkçe, TRT Spor

DAHA FAZLA HABER OKU