Münih’te bir ilk yaşandı: Aliyev ve Paşinyan kamuoyu önünde tartıştı

Tarihte ilk kez Azerbaycan ve Ermenistan liderleri kamuoyu önünde buluştu. 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen panelde Aliyev ve Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunu tartıştı

Fotoğraf: AA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ konusunu tartıştı.

Azerbaycan ve Ermenistan liderinin kamuoyu önündeki ilk buluşmasında Aliyev, Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün uluslararası toplum tarafından tanındığını söyledi. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin Ermenistan'ın işgali altında bulunduğunu ve 1 milyondan fazla Azerbaycanlının topraklarını terk etmek zorunda kaldığını belirten Aliyev, Azerbaycan halkına karşı etnik temizlik yapıldığını savundu.

BM’nin 4 kararı var

Hocalı'da 613 sivilin Ermenilerce katledildiğini anlatan Aliyev, şunları söyledi:

Uluslararası hukuk açısından bakarsak Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Birleşmiş Milletler'in Ermenistan ordusunun işgale son vermesi gerektiği yönünde 4 kararı var. Bu kararlar uygulanmadı. Çözüm, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü temel alınarak elde edilmelidir.

Çözüm sürecini yürüten AGİT Minsk Grubunun Ermenistan'a Dağlık Karabağ'ın Ermenistan toprağı olmadığını daha iyi anlatması ve uluslararası kamuoyunun bu konuda Ermenistan'a baskı yapması gerektiğini söyleyen Aliyev, "Ermenistan Başbakanı barıştan bahsediyor. Fakat bugün cephe hattında Azerbaycan askeri Ermeni keskin nişancısı tarafından katledildi" ifadelerini kullandı.

Aliyev, Ermenistan yönetiminin mevcut durumu çeşitli yollarla korumaya çalıştığına işaret ederek "Topraklarından çıkartılan Azerbaycanlılar kendi topraklarına geri dönmelidir. İşgal altındaki bölgelerdeki ordunun yüzde 80'i Ermenistan askerlerinden oluşmaktadır. Onlar bu topraklarını daima kontrol altında tutacaklarını düşünüyorlar. Fakat asla böyle olmayacak" şeklinde konuştu.

Dağlık Karabağ sorununun aşamalı olarak çözülmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, "Ermeniler her zaman 'milletlerin kendi mukadderatını belirleme' ilkesinden bahsediyor. Ermeni halkı kendi mukadderatını belirledi. Onların bir devleti var. Kendi mukadderatlarını ikinci kez belirlemek istiyorlarsa bunun için başka yer bulmalarını öneriyorum, Azerbaycan'ı değil" değerlendirmesinde bulundu.

Paşinyan: Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusu yok

Paşinyan ise Hocalı Katliamı'nı inkar etti. Sorunun barış yoluyla çözülmesi gerektiğinin farkında olduğunu söyleyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Dağlık Karabağ'da Ermenistan ordusunun değil, Karabağ Ermenilerinin silahlı güçlerinin bulunduğunu iddia etti fakat daha sonra kendi oğlunun da Karabağ'da, cephe hattında askerlik yaptığını söyledi. Paşinyan şu ifadeleri kullandı:

Ermenistan ve Karabağ Dağlık Karabağ sorununun çözümüne gerçekten hazır. Azerbaycan, Ermenistan ve Karabağ halkının kabul edebileceği bir çözümü açıkladım. Sosyal medya kullanıcılarını birbirini tehdide değil birbirini daha iyi anlamaya çalışmaya çağırıyorum. Azerbaycanlılara direkt olarak sesleniyorum. Devlet Başkanı İlham Aliyev'in Ermenistan halkına hitap edip etmemesini önemsemiyorum. Fakat şurası çok önemli. Aliyev Karabağ halkı ile konuşmayı reddediyor. Dağlık Karabağ sorununun çözümü Karabağ halkı ile konuşmaksızın nasıl mümkün olabilir ki?

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU