Rusya'da Afrika domuz vebası ortaya çıktı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’nden, virüsün insanlara bulaşmasının mümkün olmadığı belirtildi

Fotoğraf: İHA

Rusya’da Afrika domuz vebası tespit edilirken, hastalığın yayılmaması için itlaf çalışmalarına başlatıldığı açıklandı. 

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yayınlanan rapora göre, Rusya’nın Samara Bölgesi’ndeki Koshkinsky kasabasında bir domuz çiftliğinde Afrika domuz vebası tespit edildiği belirtildi.

Uzak Doğu ülkelerinden Afrika kıtasına kadar geniş bir coğrafyada görülen, son olarak da Avrupa’ya yayılan virüsün Rusya’da ilk kez görüldüğü kaydedildi.

Virüsün yayılmaması için Rusya’da önlemler alınırken, virüsün görüldüğü çiftlikteki domuzların itlaf edildiği ve bölgede incelemelerin devam edildiği aktarıldı.

İtlaf edilen hayvanların bedenlerinin temizlendiği ve virüsün yayılmaması için tüm önlemlerin alındığı ifade edilirken, virüsün insanlara bulaşmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Raporda hastalığın görüldüğü ilk andan itibaren, 6 domuzun virüs nedeniyle ölü bulunduğu 230 domuzda ise virüsün görüldüğü aktarıldı.

Bulgaristan’da 100 bin domuz öldürülmüştü

Ağustos 2019’da Bulgaristan'ın kuzey bölgelerinde hızla yayılan Afrika domuz vebası nedeniyle 100 bin domuz öldürülmüştü.

Bu rakam ülkedeki domuz üretim sektörünün yüzde 17’sine denk geliyordu.

Bulgaristan hükümeti o dönem birçok şehirde “kriz” ilan etmişti.

 

Independent Türkçe, İHA

 

DAHA FAZLA HABER OKU