Bu Toprakların Ozanları sergisi 22 Şubat – 1 Mart’ta ziyaretçilerini bekliyor

Sergi, Yapı Kredi Bomontiada 4. katta düzenlenecek

(Konuşan Resimler – Bu Toprakların Ozanları)

Bu toprakların kültürünü, yeni yorumlarla yaşatmak hedefiyle hayata geçen #BağımızVar projesi, “Konuşan Resimler – Bu Toprakların Ozanları” sergisi ile devam ediyor.

Sergi, Genel Sanat Yönetmenliğini sanatçı Ebru Ceylan’ın üstlendiği Samsara Multidisipliner Resim Sergisi bünyesinde, #BağımızVar sponsorluğunda düzenlenecek.

“Konuşan Resimler – Bu Toprakların Ozanları” sergisi Neyzen, Erkan Oğur, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Pir Sultan Abdal, Aşık Mahzuni Şerif, Yunus Emre, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Nesimi gibi bu toprakların ölümsüz ozanlarını konu alıyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sergi kapsamında, kolektif hafızamızda yer etmiş bu ozanların her biri için, Sanatçı Ebru Ceylan tarafından bir resim yapılıyor ve özel bir metin hazırlanıyor. Sergide resimlerin yanında yer alacak QR kod kullanılarak dinlenebilecek bu metinleri, Işıl Yücesoy, Deniz Çakır, İrem Helvacıoğlu, Jülide Ateş, Başak Daşman, Birce Akalay, Selen Öztürk gibi isimler seslendiriyor.

Bu seslendirmelerin fonundaysa bir diğer unutulmaz proje “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları”ndan ezgiler yer alıyor. “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” yurdun uzak köşelerinde provasız ve canlı kaydedilen otantik ses ve görüntülerin, modern enstrümanlar ve evrensel ritimlerle düzenlenmesinden oluşuyor.

“Konuşan Resimler – Bu Toprakların Ozanları” ve Samsara Multidisipliner Resim Sergisi, 22 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında Yapı Kredi Bomontiada 4. katta gerçekleşecek.  Biletix’te satışa sunulan sergi biletlerinin satış gelirlerinden, sanat etkinliklerini sokak hayvanları için iyileştirici bir güce dönüştürmeyi hedefleyen “Bir Pati Bir Aşk” projesine kaynak aktarılacak.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU