Kremlin "Bizim ve Türkiye'nin kendi kaygıları var" dedi, Rus Dışişleri "İdlib saldırılarında Rus ve Türk askeri uzmanlar öldürüldü" mesajı paylaştı

Suriye'nin İdlib kentinde Türk ve Suriye ordusunun karşı karşıya gelmesi sonrası Kremlin ve Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan iki ayrı açıklama yapıldı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Rusya'dan bir heyet bekliyoruz" dedi

Fotoğraf: Reuters

Suriye'nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları ile Beşar Esad'a bağlı Suriye ordusunun karşı karşıya gelmesi sonrası Ankara-Moskova hattındaki diplomasi trafiği sürüyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib'de çatışmaların önlenmesi ve bölgeye sevk edilen TSK unsurlarına rejim güçleri tarafından düzenlenen saldırı hakkında telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

48 saat önce yapılan görüşmenin ardından Kremlin'den konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib'deki durum ile ilgili hem Rusya hem Türkiye'nin kendi kaygıları olduğunu belirtti. 

Ankara ve Moskova'nın 'endişe paketleri'

Peskov basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Her iki tarafın İdlib'de yaşananlar ile ilgili kendi endişe paketleri var" tespiti yaptı. 

Rusya'nın İdlib'deki terörist grupların yoğunlaşmasından endişe duyduğunu söyleyen Kremlin sözcüsü; "Türkiye'nin sorumluluk bölgesinde bu grupların saldırgan faaliyetleri sürüyor" dedi. 

Suriye'nin kuzeybatısında, hemen Türkiye sınırında yer alan İdlib, hükümete karşı mücadele yürüten silahlı grupların elinde kalan son büyük alan.

Kremlin'e göre söz konusu militanların saldırganlığı Suriye ordusunun yanı sıra 9 yıldır iç savaşı yaşayan ülkedeki Rus askeri tesislerine yönelik. 

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada 8 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası "Türk askerinin kanının aktığı bir yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz" demişti.

Erdoğan, "Rejim, nasıl muhalif grupların en küçük bir ihlaline, sivilleri de hedef alan ağır saldırılarla karşılık veriyorsa bundan sonra rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına yönelik olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır" ifadesi kullanmıştı. 

İç savaşın başından bu yana Esad rejiminin en büyük destekçisinin Moskova yönetimi olduğu biliniyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı: İdlib'deki saldırılarda Rus ve Türk askeri uzmanlar öldürüldü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve onu destekleyen Rusya için İdlib'in muhaliflerin elinde alınması savaşın istedikleri şekilde sonuçlanması anlamına geliyor. 

Esad'ın "Kaos ve terörü sonlandırmanın anahtarı" olarak nitelendirdiği İdlib ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın da dikkat çekici bir açıklaması var. 

Bakanlık İdlib'deki silahsız bölgesinde son iki hafta içinde militanların binden fazla saldırı düzenlediğini, bu saldırılarda Rus ve Türk askeri uzmanların öldürüldüğünü duyurdu.

Bakanlık kaç kişinin hayatını kaybettiği ile ilgili bir bilgi vermedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sayfasında açıklanan duyuruda "İdlib'de son dönemde gerilim ve vahşet tehlikeli bir şekilde yükseliyor" ifadesine de yer verildi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önceki gün "Ne yazık ki, Türk tarafı İdlib'deki sorunun bu aşamada radikal bir şekilde çözülmesini amaçlayan bazı yükümlülükleri yerine getiremedi. Türk ordusu İdlib'deki tırmanış bölgelerinde kesin pozisyonlara uyarı vermeden ilerledi" demişti.

Rusya'nın Türkiye ve İran ile sahadaki yakın işbirliğinin devam ettirdiğinin vurgulandığı  dışişleri bakanlığı açıklaması, Birleşmiş Güvenlik Konseyi'nin İdlib'de yaşanan Türkiye-Suriye çatışması üzerine gerçekleştirilecek acil toplantısı öncesi yapıldı. 

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'in de konseye bilgi vereceği toplantının ABD, Fransa ve Birleşik Krallık'ın talebiyle yapılacağı ve halka açık düzenleneceği biliniyor. 

Avrupa Birliği de İdlib kentinde sivillere yönelik tüm saldırıların durdurulması için çağrıda bulundu. 

Geçen hafta "700 bin kişi Türkiye'ye doğru kaçıyor" diyen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise dün "İdlib'de tehlikeli çatışmaya son verilmeli, Rusya politikalarını değiştirmeli" diye konuştu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Serakib kentinin Suriye hükümeti tarafından kontrol altına alındığını duyurmuştu. 

Bakan Çavuşoğlu: Rusya bir an önce İdlib'deki rejim saldırılarını durdurmalı

Konuyla ilgili konuşanlardan biri de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu. 

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Olağanüstü Toplantısı'na katılmak için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Çavuşoğlu, "Rusya'dan bir heyeti bekliyoruz, daha sonra ihtiyaç olursa liderler bir araya gelecekler" dedi. 

Çavuşoğlu, Suriye'de kalıcı ateşkes ve siyasi çözüm için rejimin garantörü Rusya ve İran ile Astana, Soçi, Ankara, Moskova ve Tahran'da üçlü formatta çok çalıştıklarını belirtti. 

Dışişleri Bakanı, Rusya'dan beklentilerini ise şöyle tarif etti: 

Bu konuları bugüne kadar birlikte çalıştığımız Rusya ile de görüşüyoruz. En son Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ben de oradaydım. Açık açık tüm sorunlar konuşuldu ve birlikte çalışma konusunda yine bir karar çıktı. Şimdi Rusya'dan bir heyeti bekliyoruz. Bu heyetin çalışmalarından sonra ihtiyaç olursa liderler, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin bir araya gelecekler. Amacımız burada çatışmanın durdurulmasıdır. 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU