Resmi Gazete’de yayımlandı: Kıdem tazminatlarından kesilen gelir vergisi iade edilecek

İşçilerin kıdem tazminatından kesilen gelir vergisi, mahkeme gitmeye gerek kalmadan, vergi dairelerine başvuru yapılarak geri alınabilecek

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kıdem tazminatı düzenlemesine göre 27 mart 2018 tarihinden önce işten ayrılan çalışanlar  gelir vergisinin iadesini talep edebilecek.

İade talebi için gerekli koşullardan biri tazminata giden sürecin işçi-işverenin anlaşmasıyla son bulmuş olması.

Düzenleme şöyle diyor: 27 Mart 2018’den önce işten ayrılan hizmet erbabına, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi sağlanacak.

Öte yandan ihbar tazminatı, normal ücret, yıllık izin ücreti, geçmiş veya mevcut dönemdeki çalışmalar karşılığı yapılan hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen gelir vergisi ise iade edilmeyecek.

Gelir vergisi iadesi için başvuru nasıl yapılacak?

  • Vergi iadesi için mahkemeye gitmeye gerek yok.
  • Vergi iadesi başvuruları, ilgili vergi dairesine yapılacak.
  • Çalışanların, verginin kesildiği tarihten sonra en geç 5 yıl içinde başvuruda bulunması gerekiyor.
  • İşten karşılıklı sözleşme ya da ikale sözleşmesi ile ayrılanlar vergi iadesine hak kazanacak

Ücretlilerden kesilen gelir vergisi oranı, yüzde 15-35 arasında değişiyor. 14.800 TL’ye kadar yıllık geliri olanlar yüzde 15 vergi öderken, bu miktar yılda 120 bin TL’den fazla kazananlar için yüzde 35’i buluyor.

 

DAHA FAZLA HABER OKU