Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Bilim ve Sanat Vakfı açıklaması: Bu bir kayyum ataması değildir

Vakıflar Genel Müdürlüğü kayyum atanıncaya kadar, vakfın 3 kişilik komisyon tarafından yönetileceğini açıkladı

Fotoğraf: Bilim ve Sanat Vakfı

Vakıflar Genel Müdürlüğü, kurucuları arasında AK Parti’den istifa ederek Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na yapılan atamanın, kayyum ataması olmadığını ifade etti.

Müdürlükten “Bu eylem, Bilim ve Sanat Vakfı'nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarını ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir” açıklaması yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi'nin, Yükseköğretim Genel Kurulu kararı ile 1 yıl geçici süre ile faaliyetinin durdurulduğu ve üniversitenin idaresinin hami üniversite olarak Marmara Üniversitesi'ne bırakıldığı hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

Bugün, Bilim ve Sanat Vakfı'nın teslim alınarak komisyonca yönetimi işlemi, 2547 sayılı Yükseköğretim kurumunun ek 11'inci maddesinin 10'uncu fıkrası gereğince (Mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar kurucu vakıf, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilir.) yerine getirilmiştir. Yapılan işlem yasanın amir hükmünün ifasından ibarettir. İvedilikle teslim alınarak vakfın hukuku korunmuş ve yönetimi bir hukukçu, bir gayrimenkul uzmanı ve bir de finans uzmanı olan 3 kişilik komisyon tarafından ifa edilecektir. Bu bir kayyum ataması değildir. Bu eylem, Bilim ve Sanat Vakfı'nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarını ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir.

Twitter’dan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU