Bilal Erdoğan: Eğitim için gittikleri Avrupa’da dinin tu kaka edildiği dünya görüşünü benimseyip Türkiye’ye döndüler

"Aydınımız maalesef dünyayı takip edemedi, dünyayı kaçırdı”

Bilal Erdoğan, Darülaceze'deki toplantıda konuştu / Fotoğraf: AA 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, 20. yüzyılda Anadolu'daki aydınların dünyayı takip edemediğini öne sürerken “İttihatçılar eğitim için gittikleri zaman Avrupa'ya özellikle Fransa'daki pozitivist akımlardan etkilendiler, dinin hep tu kaka edildiği, kötü görüldüğü, haşa Allah'la tanrıyla bir rekabetin, bir didişmenin hayat tarzı edinildiği bir dünya görüşünü benimseyip Türkiye'ye döndüler” dedi.

Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) tarafından organize edilen 5. KYK Tematik Kış Kampları kapsamında düzenlenen "Hukuk Kampı"na katılan öğrencilerle Darülaceze'de bir araya geldi.

“Bugün dünyanın gündeminde çevre, ticaret savaşları, demokrasi, kitle imha silahları, üçüncü dünya savaşı olduğunu” söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin bu gündemlerin gerisinde olduğu görüşünü dile getirdi.

 Bilal Erdoğan, şunları söyledi:

Bizim 20. yüzyıl aydınımız maalesef dünyayı takip edemedi, dünyayı kaçırdı. Nasıl kaçırdı? İttihatçılar eğitim için gittikleri zaman Avrupa'ya özellikle Fransa'daki pozitivist akımlardan etkilendiler, dinin hep tu kaka edildiği, kötü görüldüğü, haşa Allah'la tanrıyla bir rekabetin, bir didişmenin hayat tarzı edinildiği bir dünya görüşünü benimseyip Türkiye'ye döndüler. Avrupa o pozitivizmi aştı, bizim aydınımız o pozitivizmden 100 yıl, 150 yıl kurtulamadı. Bu, biraz aydınımızda dünyayı kaçırmasını, ülkemizin de dünya gündemlerinin hep peşinden gitmesini, gerisinde kalmasını getirdi.

Erdoğan şöyle devam etti:

Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya'da mücadele, Doğu Akdeniz'de mücadele, Suriye'de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım. Fikirle desteklememiz lazım, projelerle desteklememiz lazım, hayallerimizi gerçekleştirerek desteklememiz lazım.

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU