Norveç’te IŞİD krizi: Maliye Bakanı hükümetten çekildi

Norveç Maliye Bakanı Jensen ve partisi hükümetten çekileceğini açıkladı

Fotoğraf: Reuters

Norveç Maliye Bakanı Siv Jensen ve partisi, IŞİD'e üye olmakla suçlanan bir kadının ülkeye dönebilmesine imkan sağlayan kabine kararı sonrası, hükümetten çekileceğini duyurdu.

Jensen "Bizi hükümete ben soktum ve şimdi partiyi dışarı çıkarıyorum" ifadeleriyle tepkisini gösterdi.

Gelecekti başbakanla yakın bir diyalog içerisinde olmak istediğini belirten Jensen, "Çok fazla ödün verildiği” ifadesini kullandı.

images.jpeg
Norveç Maliye Bakanı Siv Jensen hükümetten ayrıldı. Fotoğraf: Reuters 


Jensen ve sağ kanattan İlerleme Partisi'nin ayrılık açıklaması, geçen hafta IŞİD şüphelisi kadın ve çocuklarının Suriye'den Norveç'e dönmek üzere yardım alabileceğini bildiren karar sonrası geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İlerleme Partisi Norveç'ten 2013 yılında ayrılan ve Suriye dönüşünde IŞİD üyesi olma şüphesiyle tutuklanan kadına hükümet yardımı sağlanmasına karşı çıkmıştı.

Ülkenin yönetimi zorlaşabilir

Parti, çocuklar için yardıma onay verirken İslamcı gruplara katıldıktan veya yabancı savaşçılarla evlendikten sonra ülkeye dönmek isteyen yetişkinlere yönelik herhangi bir yardımı reddediyor.

Maliye Bakanı Jensen'in ayrılışı Muhafazakar Başbakan Erna Solberg'in parlamentodaki çoğunluğunu tehlikeye sokarken ülkenin yönetimini zorlaştırabilir.

Jensen'in diğer 6 bakanla birlikte kabineden çıkışı Başbakan Solberg'e doldurması gereken bir dizi görev bırakıyor.

Bunlar arasında Avrupa'nın en büyük petrol ve gaz endüstrisini denetleyecek petrol ve enerji bakanlığı görevi de yer alıyor.

 

Euronews

DAHA FAZLA HABER OKU