Trump'ın üst düzey komutanlara "sersemler" dediği ortaya çıktı

Trump'ın, 2017'de Pentagon'un "Tank" olarak bilinen güvenli odasında düzenlenen toplantıda "Sizinle birlikte savaşa girmezdim" dediği iddia edildi

İddia, Washington Post muhabirlerinin yayımlanan kitabında yer aldı (Reuters)

Donald Trump'ın, 2017'de toplantı odasındaki Amerika'nın üst düzey generallerini "bir grup sersem ve bebek" olarak nitelendirdiği öne sürüldü.

İki Washington Post muhabirinin yayımladığı yeni kitaptan bir alıntıya göre, 2017'deki toplantı Pentagon'un "Tank" olarak bilinen, penceresiz ve görünüşe göre Amerikan askeri mekanizması için kutsal sayılan güvenli odasında gerçekleşmiş. Toplantının gerçekleştiği sırada ordunun üst düzey generallerinin "Trump'ın özellikle II. Dünya Savaşı'nın ardından kurulan kilit ittifaklar hakkındaki tarih bilgisindeki boşluklara" dair endişe duyduğu belirtildi.

Ancak, Amerika'nın yurtdışındaki askeri varlığının ardındaki mantığa ve NATO gibi ittifakların önemine ilişkin uzun bilgilendirmenin ardından Trump'ın sinirlendiği ve eski Genelkurmay Başkanı Josep Dunford'un da aralarında bulunduğu generalleri terslediği iddia edildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Trump, ABD'nin 16 yıldır Afganistan'daki savaşı kazanamadığından şikayet edip, "Hepiniz kaybedensiniz. Artık nasıl kazanacağınızı bilmiyorsunuz" dediği belirtildi.

Trump'ın daha sonra Amerikan ordusundan sorumlu kişiler hakkında kafa yormaya devam ettiği ve artık nasıl savaş kazanacaklarını bilmediklerini öne sürdüğü iddia edildi.

Trump'ın “Sizinle birlikte savaşa girmezdim” dediği aktarıldı.

Trump'ın sözlerine şöyle devam ettiği belirtildi:

Bir grup sersem ve bebeksiniz.

Toplantı daha önce ortaya çıkmış olsa da Trump'ın bu çıkışı bilinmiyordu. Bu son ayrıntılar, normalde başkanlıkla ilişkili saygı ve takdir normlarını bir kenara atma tutkusuyla bilinen bir kişi için dahi şaşırtıcı bir iğneleyicilik seviyesi gösteriyor.

Toplantıda Dunford'un yanı sıra eski Savunma Bakanı Jim Mattis, eski Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Gary Cohn ve eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın da aralarında olduğu, artık federal hükümette yer almayan birçok yetkili vardı.

 

 

Beyaz Saray'ın eski baş stratejisti Stephen Bannon da oradaydı ve o dönem görüşlerini Washington Post'a anlatmıştı.

Bannon, Biden'ın Mattis'in NATO ve Amerika'nın “savaş sonrası kurallara dayalı uluslararası düzeninin" gücü hakkında 20 dakikalık brifing vermesinden sonra bir slayta işaret ederek “Ah bebeğim, bu çok vahşi olacak” dediğini anmıştı. Trump, başkan olarak NATO'yu sık sık eleştirerek Amerika'nın yabancı müttefiklerinin sisteme yeterince ödeme yapmadığından şikayet etmişti.

Bannon, “Ayağa kalktıysan ve (Trump'ı) vurmakla tehdit ettiysen, Trump 'savaş sonrası kurallara dayalı uluslararası düzen' diyemezdi. O bu şekilde düşünmüyor" demişti.

O zamandan bu yana, Trump uluslararası gezileri sırasında NATO'yu eleştirmeyi sürdürüyor. Aralıkta, Justin Trudeau, Emmanuel Macron ve Boris Johnson'ın Amerikan başkanıyla alay ettiği video'nun ortaya çıkmasından sonra Trump'ın Londra'daki liderler zirvesini aniden terk etmesiyle konu manşetlere taşınmıştı.

Bundan bir ay önce, ABD ve NATO yetkilileri, Trump yönetiminin NATO'nun kolektif bütçesine katkısını önemli ölçüde azaltmak için harekete geçtiğini söylemişti.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU