Avustralya’da öldürülmeyi bekleyen develer için İHH harekete geçti

Kuraklığa neden olmak gerekçesiyle öldürülmeleri kararlaştırılan develer için harekete geçen vakıf, bu hayvanları kesip etlerini ihtiyacı olanlara dağıtmayı planlıyor

Fotoğraf: AFP

Çok su tükettikleri için ekolojik dengeyi bozdukları iddia edilen develer Avustralya’da kuraklığa neden olmakla suçlanıyor. 

Ülkedeki 10 bin devenin helikopterlere binecek keskin nişancılar tarafından öldürülmesi planlanıyor. Talimat Aborjin liderlerinden gitti. 

Büyük yangınlarla mücadele eden ülkedeki kuraklıktan sorumlu tutulan develer için Türkiye merkezli İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) harekete geçti.

Ülkedeki partner yardım kuruluşuyla temasa geçen İHH, develerin en azından bir kısmını alıp etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmayı düşünüyor.

"Ülkedeki partner STK ile temas kurduk"

İHH Genel Başkan Yardımcısı Serkan Nergis, vakfın düşüncesini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı.
 


Independent Türkçe’ye konuşan Nergis, “Önce develerin beslenme alışkanlıklarını tespit etmemiz gerekiyor. Etlerinin yenilip yenmeyeceğini ortaya koyacağız” dedi. 

Develerin tüketime uygun olduğu anlaşılırsa resmi makamlarla iletişime geçip develere talip olacaklarını söyleyen Nergis, “Develerin etlerini konserve yapıp ihtiyaç sahiplerine dağıtma gibi bir planımız var. Maliyet analizine göre bu konserveler Suriye’de ya da Avustralya’ya daha yakın bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir” ifadelerini kullandı.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU