Doğu Perinçek'ten Libya tezkeresine şartlı destek: Rusya, Suriye, Mısır ve İran'la ortak stratejiler üretilmeli

Doğu Perinçek, yaptığı yazılı açıklamada Rusya, İran ve Çin'in yaptığı ortak askeri tatbikata değinerek, "Orada Türk Donanması ve Hava Kuvvetleri de olmalıydı" dedi

Fotoğraf: AA

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, yaptığı yazılı açıklamayla Libya tezkeresi konusundaki görüşlerini paylaştı. 

Tezkereye 'şartlı evet' diyen Perinçek, "Libya'ya asker gönderme konusu, Doğu Akdeniz'deki ittifak birikimimizi oluşturan Rusya, Suriye, İran ve Mısır ile ortak strateji ve siyasetler oluşturma girişimleriyle birlikte ele alınmalı ve yürütülmelidir" ifadelerini kullandı.

"Bizi yalnız bırakacak bir sürecin kapısını açmak yerine..."

Hükümetin Libya'ya Karadeniz'den Umman Denizi'ne uzanan bir stratejide bakması gerektiğini savunan Perinçek, "Bizi Libya'da yalnız bırakacak bir sürecin kapısını açmak yerine, Libya'da ABD ve İsrail'i yalnız bırakacak bir strateji izlemeliyiz. Asker yollamak o zaman başarı getirecektir. Aksi halde ABD'nin tuzağına düşme tehlikesi dahi vardır" dedi.

"Rusya, Çin ve İran'ın tatbikatında Türkiye de olmalıydı"

"Kırım ve Karadeniz'den Karabağ'a, Boğazlara ve Ege Denizi'ne, Ege'den Doğu Akdeniz ve Libya'ya, oradan Filistin'e, Suriye ve Irak'ın kuzeyinden İran'a ve Hürmüz Boğazı'na, hatta Umman Denizi'ne kadar tek bir cephe oluşmuştur" diyen Perinçek, Rusya, Çin ve İran'ın Umman Denizi'ndeki ortak askeri tatbikatına değinerek, "O tatbikatta Türk Donanması ve Hava Kuvvetleri de olmalıydı" görüşünü savundu.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU