Sigorta şirketi kaskosunu yaptığı aracın kaza bedelini ödemedi, gerekçe; araç sahibinin KHK'lı olması

Mahkeme, sigorta şirketinin poliçe kapsamında 20 bin lira bedelden sorumlu olduğuna hükmederek, paranın yasal faiziyle birlikte davacı H.B.'ye ödenmesine karar verdi

Fotoğraf: AA

Kendilerine Yurtta Sulh Konseyi adını veren cuntacıların 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden sonra tutuklanan H.B. 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de memuriyetten ihraç edildi. Tutuklu olduğu süreçte, kendisine ait aracı kullanan eşi trafik kazası yaptı. 

KHK'lı olduğu için ödeme yapmadılar

Kazada, 20 bin liralık maddi hasar meydana geldi. Araca kaza, çalınma gibi durumlarda maddi zararın karşılanması için kasko yapılmıştı. Kasko poliçesini düzenleyen şirket, maddi zararı H.B.'nin KHK'lı olduğu gerekçesiyle ödemeyeceğini belirtti. 

Araç kazada pert oldu

28 Mayıs 2017 ile 28 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayan poliçenin başlamasından bir gün sonra meydana gelen kazada, araç pert kayıtlı hale geldi. 52 bin lira değeri olan araç, sigorta şirketi ödeme yapmayınca, H.B. tarafından 32 bin liraya satıldı. 

Ödeme yapılmayınca mahkemelik oldular

Sigorta şirketi ödeme yapmaya yanaşmayınca H.B. tüketici mahkemesine dava açtı.

haber-foto1.jpg
Görsel: Independent Türkçe


"Araç sahibi KHK'lı, kara listede"

Davada, ödemeyi yapmayan sigorta şirketi Doğa Sigorta'nın avukatı, H.B.'nin FETÖ soruşturması kapsamında cezaevinde olduğunu, hakkındaki FETÖ suçlaması nedeniyle kara listede bulunduğunu ve bu yüzden ödeme yapılmadığını belirtti. 

Yargılama aşamasında dosya bilirkişiye gönderildi. Bilirkişi, sigorta şirketinin poliçe limitleri dahilinde 20 bin liralık hasardan sorumlu olduğunu belirtti. 

haber-foto.jpg
Görsel: Independent Türkçe


Mahkeme davacıyı haklı buldu

Mahkeme, sigorta şirketinin poliçe kapsamında 20 bin lira bedelden sorumlu olduğuna hükmederek, paranın yasal faiziyle birlikte davacı H.B.'ye ödenmesine karar verdi.

Karar üzerine sigorta şirketi dosyayı istinaf mahkemesine taşıdı.


Sigorta şirketi: Genelge iletildi

Doğa Sigorta, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile malvarlığına tedbir konulan kişilere ödeme yapılmaması yönünde şirketlere genelge iletildiği ve bu yüzden ödeme yapılmadığını duyurdu. Şirketin açıklamasında ayrıca, dosyanın istinafa taşındığı ve bölge adliye mahkemesinin kararından sonra yeniden işlem yapılacağı da belirtildi.

 

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU