DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Asgari ücretin net 3 bin 200 lira olmasının mücadelesini örgütlüyoruz

Çerkezoğlu, asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini ve net olarak hesaplanması gerektiğini söyledi

Fotoğraf: AA

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini söylerken, “Bunun mücadelesini örgütlüyoruz” dedi.

Çerkezoğlu, Tekirdağ Hasan Ali Yücel Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasında, Türkiye'nin önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini ifade etti.

Asgari ücretin memleket meselesi olduğunu anlatan Çerkezoğlu, hem iktidarın hem de işverenin asgari ücretin yükseltilmemesi için çeşitli bahaneler ürettiğini kaydetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini savunan Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Asgari ücretin önümüzdeki yıla ilişkin milli gelir beklentilerinin hesaba katıldığı büyümeden payımızı aldığımız gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması gerektiğini ve net olarak hesaplanması gerektiğini söylüyoruz. Bu çerçevede baktığımızda da 2020 yılı içerisinde krize karşı işçi sınıfını, emekçileri koruyacak bir ücret olması gerektiğini söylüyoruz. 2020 yılında asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini söylüyoruz. Bunun mücadelesini örgütlüyoruz.

Çerkezoğlu, Edirne'de Saraçlar Caddesi'nde yaptığı konuşmada da asgari ücretin, enflasyon ve döviz kuru karşısında bütün kayıplarının giderildiği, büyümeden ve milli gelir artışından payını alan gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini vurguladı.

Asgari ücret toplantısı öncesi teklif açıklama yapan  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) asgari ücrete devlet desteğini 200 lira yükseltilmesi istedi. Konfederasyon asgari ücretin de 2 bin 262 lira olmasını teklif etti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU