CHP’li Kılıç’tan kadın savcıya tepki: Bir hukukçu, bir kadın, bir insan olarak utandım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, cinsel istismara maruz kaldığı öne sürülen Ç.B isimli kişiye “Ben niye tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun” dediği iddia edilen savcının görevden alınmasını talep etti

CHP'li Sevda Erdan Kılıç: Adalet kurumu liyakat yerine sadakatçılarla doldurulunca sonuç bu oluyor maalesef / Fotoğraf: AA

Öğrencisi olduğu veteriner hekim Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin cinsel tacizine maruz kaldığını ileri süren veteriner hekim Ç.B., geçtiğimiz gün Ankara’da gerçekleştirilen ilk duruşmada ifade verdi.

Ç.B ifadesinde, Prof. Dr. Bilgili'den şikayetçi olmak için gittiği savcılıkta, bir kadın savcının kendisine, "Ben de kadınım, sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?” diye sorduğunu öne sürdü.

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, söz konusu olaya ilişkin “Bir kadın Cumhuriyet Savcısının, tecavüze uğrayan mağdur bir kadın hakkında utanç verici bir söz kullanması” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Mahkeme heyetinin, Ç.B.’ye, “Mücadele edemedin mi?”, “Kendinde miydin?”, “Yüzüne ya da herhangi bir yerine vuramadın mı?”, “Tam saati hatırlıyor musun?”, “Yardım istemedin mi?”, “Bağırmadın mı?” şeklinde sorular yönelttiğini savunan Kılıç, “Gerçekten savcının söz konusu sözleri ile mahkeme heyetinin bu soruları sormasını kabul edemeyiz” dedi.

"Adalet kurumu liyakat yerine sadakatçılarla doldurulunca sonuç bu oluyor maalesef"

16 yıllık avukat olduğunu ancak daha önce benzer bir durumla karşılaşmadığını belirten CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

Günümüzde güvenilmeyen yargının son hali ortada iken, benim güzel ülkemde sonunda bu da oldu. Kadın savcı mağdur kadına, ‘bana değil de niye sana tecavüz ediyorlar?’ dedi. Bu savcı suçu işleyenin savunma avukatı mıdır, yoksa kamunun adaleti bulmasından sorumlu kişi midir? Adalet kurumu liyakat yerine sadakatçılarla doldurulunca sonuç bu oluyor maalesef. Savcı olmuş ama insan olamamış, Yere batsın sizin o olmayan adaletiniz. Gerçekten artık yargıda olup bitenler çok fazla olmaya başladı. Bu ülkede böyle düşünebilen bir kadın savcı olduğu için bir hukukçu, bir kadın, bir anne, bir insan olarak utandım. Yargı camiası mensubu, avukat olarak, savcının bu sözü söyleyebilmiş olması nedeniyle, adaletin geldiği bu noktadan gerçekten utanç duyuyorum ama kadın savcı utanç duymuyor olmalı ki bu sözü söyleyebiliyor. Bu noktada benim aklıma şu soru da geliyor? Acaba, bir kadın tecavüze uğradığı zaman “bana niye tecavüz etmediler” diyen savcı, yarın bir gün bir kadın öldürüldüğü zaman da “Beni niye öldürmüyorlar?” der mi? Merak ediyorum gerçekten.

Adalet Bakanı Gül'e çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Canı yanmış tek bir kadın kalmayana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz" sözleri ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün “Kadına şiddet konusunda hiçbir toleransımız olamaz” ifadelerini hatırlatan Kılıç'ın bir de çağrısı vardı: 

Sayın Bakan bu lafı söyleyeceğinize, hepimiz adına utanç verici olan o sözü kullanan Cumhuriyet Savcısı hakkında, HSK Başkanı olarak gerekli inceleme yapılması talimatını bir an önce verin. HSK da o savcı hakkında hemen soruşturma başlatmalıdır ve görevden almalıdır. Almalıdır ki bir daha böyle bir sözü, hakim veya savcı başta olmak üzere hiçbir yargı mensubu kullanamasın.

“Kadın savcı, nasıl savcı olunmazın örneğidir”

CHP'li Kılıç, “Bu kadın savcı, nasıl savcı olunmazın örneğidir. Memleketin karar merciinde olan kişiler, kötülükte birinci olma peşinde. Başka türlü bir kadın böyle bir cümleyi nasıl kurabilir, nasıl söyleyebilir? Gerçekten anlamak çok zor" ifadelerini kullandı.

Kadın savcının kullandığı ileri sürülen sözlerin, “O saatte orada ne işi varmış, ne giymiş” gibi soruları anımsattığını savunan Sevda Erdan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Hem kadın hem de avukat olarak bu cümleyi kuran Cumhuriyet Savcısını protesto ediyorum. Utanmaz erkek egemen şoven kafa cinsiyet tanımaz. Bu kafa, bu utanmaz bakış açısı kadın hakim de kadın savcı da olabilir. Bu bakış açısı toplumda korundukça kadına şiddet bitmez. Devlet nerede, polis nerede, yürekli hakim ve savcılar nerede? Ne yapıyorlar? Bunca öldürülen kadından haberleri var mı? Varsa neden bir şey yapmıyorlar?

 

"İlk duruşmada takım elbiseyi giyip hemen tahliye oluyorlar"

Kadın cinayetlerinin arttığını belirten Sevda Erdan Kılıç, katillerin gerekli cezayı almadığını savundu. Kılıç, "İlk duruşmada takım elbiseyi giyip hemen tahliye oluyorlar? Aslında kadınlarımız öldürülmüyor, katledilmiyor; geleceğimiz, gençliğimiz öldürülüyor; hayallerimiz, umutlarımız öldürülüyor. Ama ne yapıp edip bunca kadın cinayetini durdurmamız lazım. Aksi takdirde ne bir anne ne bir kız kardeş ne bir kadın ne de bir eş kalacak" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Bilgili'nin yargılaması sürüyor

Prof. Dr. Hasan Bilgili, veteriner hekim Ç.B’ye tecavüz ettiği gerekçesiyle Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

 

Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU